PoradyLajfhakiSkrzydłokwiat rozkwitnie jak nigdy! Wystarczy ta domowa odżywka

Skrzydłokwiat rozkwitnie jak nigdy! Wystarczy ta domowa odżywka

odżywka dla skrzydłokwiatu fot. getty images
odżywka dla skrzydłokwiatu fot. getty images

05.06.2023 22:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Skrzydłokwiat to bardzo popularna roślina domowa, która dodaje wnętrzom charakteru ze względu na egzotyczny kształt liści i kwiatów. Dlatego warto wzmocnić skrzydłokwiat, aby rósł zdrowo i bujnie, a domowa odżywka będzie najlepszym rozwiązaniem. Podpowiadamy jak ją przygotować.

Warto wiedzieć, że roślina ta nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych, ale raz na jakiś czas należy zastosować odżywkę, która ją wzmocni. Sklepowe nawozy są drogie i chemiczne, a po co przepłacać mając w domu wszystkie niezbędne składniki do przygotowania preparatu samodzielnie.

Czym jest skrzydłokwiat?

Roślina ta nazywana jest też skrzydłolistem albo lilią domową. Wywodzi się z tropików i rośnie w najczęściej w cieniu drzew. Do jej głównych cech charakterystycznych należą smukłe ciemnozielone liście oraz białe kwiaty, które kształtem przypominają skrzydła. Warto dodać, że skrzydłokwiat potrafi oczyszczać powietrze z substancji toksycznych oraz pochłania szkodliwe promieniowanie, które jest emitowane przez urządzenia elektryczne. Dlatego stanowi idealny wybór jako roślina do sypialni.

Spathiphyllum blooms. A plant with white flowers with the name Female happiness in a flower pot on a wooden table.
Spathiphyllum blooms. A plant with white flowers with the name Female happiness in a flower pot on a wooden table.

Kiedy nawozić skrzydłokwiat?

Regularne i odpowiednie odżywianie skrzydłokwiatu wspomoże go w prawidłowym rozwoju oraz zasili system korzeniowy. Dlatego najlepiej nawozić roślinę co 2 tygodnie podczas wegetacji, natomiast zimą nie zaleca się nawożenia skrzydłokwiatu. Jednocześnie warto obserwować roślinę i jej potrzeby, ponieważ lila domowa źle znosi przenawożenie i potrafi wtedy brązowieć oraz zasuszać końcówki liści. W efekcie roślina nie rośnie, jak również nie kwitnie.

domowy nawóz do skrzydłokwiatu fot. genialne.pl
domowy nawóz do skrzydłokwiatu fot. genialne.pl

Domowa odżywka dla skrzydłokwiatu

Do przygotowania domowej odżywki potrzeba ciecierzycy, która pochodzi z klimatu śródziemnomorskiego i zawiera w sobie istną bombę witaminową. W swoim składzie posiada m.in. azot, fosfor, potas oraz magnez, które wpływają na poprawę kondycji skrzydłokwiatu. Domowa odżywka składa się z 100 g ciecierzycy zalanej 1 litrem wody, którą należy gotować około 10 minut od zagotowania. Na koniec wystarczy preparat przecedzić, przelać do wygodnego w użyciu pojemnika i poczekać do wystygnięcia wywaru. Dopiero wtedy odżywka nadaje się do podlewania skrzydłokwiatu i można stosować ją tylko raz na 15 dni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także