Skrzydłokwiat traci formę? Podlewanie nie może być kwestią przypadku, rób to z głową
Skrzydłokwiat jest jedną z najbardziej popularnych roślin, a to ze względu na stosunkowo łatwą uprawę. Jego kwiaty i liście dodają elegancji każdemu wnętrzu, a będą się rozwijać lepiej, kiedy roślina będzie prawidłowo pielęgnowana. Podpowiadamy, jak podlewać skrzydłokwiat, aby rósł zdrowo i okazale.
08.05.2023 10:53
Roślina ta pochodzi z lasów tropikalnych, gdzie rośnie w cieniu oraz ma dużą wilgotność powietrza. Te dwa elementy są ważne dla wzrostu skrzydłokwiatu, jednak w warunkach domowych są trudne do osiągnięcia. Dlatego, aby cieszyć się nowymi liśćmi, wystarczy zadbać o odpowiednie podlewanie skrzydłokwiatu.
Kiedy i czym należy podlać skrzydłokwiat?
Pierwszym widocznym objawem są brązowe końcówki liści, które świadczą o tym, że skrzydłokwiat wymaga szybkiego podlania. Najczęściej też liście więdną i tracą jędrność, ponieważ od dłuższego czasu nie zostały odpowiednio nawodnione. Nie można dopuścić do przesuszenia skrzydłokwiatu, ponieważ jest to o wiele bardziej niebezpieczne dla rośliny niż nadmiar wody. Jeśli ma wypuszczać dużo liści i kwiatów, należy podlewać go wodą kranową, która odstała co najmniej dobę. Nie zaleca się podlewania wodą chlorowaną ani skrzydłokwiatu, ani pozostałych roślin doniczkowych. Warto pamiętać, że skrzydłokwiat lubi zraszanie liści, a nie kwiatów, co mogłoby doprowadzić do ich zniszczenia.
Zobacz także
Jak podlewać skrzydłokwiat?
Na początek warto zadbać, o stałą wilgoć w doniczce, która powinna być utrzymana na takim samym poziomie, bez nadmiernego przelewania rośliny. Kiedy wody jest za dużo, korzenie skrzydłokwiatu zaczynają gnić. Istotna w podlewaniu jest pora roku, ponieważ latem należy wykonywać tę czynność raz na 2 lub 3 dni, a zimą tylko raz na tydzień. Warto wziąć pod uwagę sezon grzewczy, kiedy w mieszkaniach jest gorąco i sucho, bo to również wpływa na częstsze podlewanie. Dlatego najlepiej sprawdzać podłoże rośliny, które jest najlepszym wskaźnikiem informującym o podlewaniu.
Jakie stanowisko pomoże skrzydłokwiatowi rosnąć?
W pielęgnacji rośliny istotnym czynnikiem jest miejsce, w którym się ona znajduje. Najlepiej jeśli będzie to stanowisko widne, ale nie w pełni nasłonecznione, o rozproszonym świetle. Bezpośrednie wystawienie skrzydłokwiatu na promienie słoneczne zwiększa ryzyko poparzenia rośliny oraz utraty wody. Wybierając miejsce dla skrzydłokwiatu warto pamiętać, że im mniejsze nasłonecznienie, tym mniejsza konieczność podlewania.