PoradyLajfhakiSkrzydłokwiat traci formę? Podlewanie nie może być kwestią przypadku, rób to z głową

Skrzydłokwiat traci formę? Podlewanie nie może być kwestią przypadku, rób to z głową

Jak podlewać skrzydłokwiat? fot. Genialne
Jak podlewać skrzydłokwiat? fot. Genialne
08.05.2023 10:53

Skrzydłokwiat jest jedną z najbardziej popularnych roślin, a to ze względu na stosunkowo łatwą uprawę. Jego kwiaty i liście dodają elegancji każdemu wnętrzu, a będą się rozwijać lepiej, kiedy roślina będzie prawidłowo pielęgnowana. Podpowiadamy, jak podlewać skrzydłokwiat, aby rósł zdrowo i okazale.

Roślina ta pochodzi z lasów tropikalnych, gdzie rośnie w cieniu oraz ma dużą wilgotność powietrza. Te dwa elementy są ważne dla wzrostu skrzydłokwiatu, jednak w warunkach domowych są trudne do osiągnięcia. Dlatego, aby cieszyć się nowymi liśćmi, wystarczy zadbać o odpowiednie podlewanie skrzydłokwiatu.

Kiedy i czym należy podlać skrzydłokwiat?

Pierwszym widocznym objawem są brązowe końcówki liści, które świadczą o tym, że skrzydłokwiat wymaga szybkiego podlania. Najczęściej też liście więdną i tracą jędrność, ponieważ od dłuższego czasu nie zostały odpowiednio nawodnione. Nie można dopuścić do przesuszenia skrzydłokwiatu, ponieważ jest to o wiele bardziej niebezpieczne dla rośliny niż nadmiar wody. Jeśli ma wypuszczać dużo liści i kwiatów, należy podlewać go wodą kranową, która odstała co najmniej dobę. Nie zaleca się podlewania wodą chlorowaną ani skrzydłokwiatu, ani pozostałych roślin doniczkowych. Warto pamiętać, że skrzydłokwiat lubi zraszanie liści, a nie kwiatów, co mogłoby doprowadzić do ich zniszczenia.

Obraz

Jak podlewać skrzydłokwiat?

Na początek warto zadbać, o stałą wilgoć w doniczce, która powinna być utrzymana na takim samym poziomie, bez nadmiernego przelewania rośliny. Kiedy wody jest za dużo, korzenie skrzydłokwiatu zaczynają gnić. Istotna w podlewaniu jest pora roku, ponieważ latem należy wykonywać tę czynność raz na 2 lub 3 dni, a zimą tylko raz na tydzień. Warto wziąć pod uwagę sezon grzewczy, kiedy w mieszkaniach jest gorąco i sucho, bo to również wpływa na częstsze podlewanie. Dlatego najlepiej sprawdzać podłoże rośliny, które jest najlepszym wskaźnikiem informującym o podlewaniu.

Obraz

Jakie stanowisko pomoże skrzydłokwiatowi rosnąć?

W pielęgnacji rośliny istotnym czynnikiem jest miejsce, w którym się ona znajduje. Najlepiej jeśli będzie to stanowisko widne, ale nie w pełni nasłonecznione, o rozproszonym świetle. Bezpośrednie wystawienie skrzydłokwiatu na promienie słoneczne zwiększa ryzyko poparzenia rośliny oraz utraty wody. Wybierając miejsce dla skrzydłokwiatu warto pamiętać, że im mniejsze nasłonecznienie, tym mniejsza konieczność podlewania.

10 trików OGRODNIKÓW, po których rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także