PoradyKiedy deska sedesowa skrzypi, to idę do apteki. Produkt za 10 zł rozwiązuje problem

Kiedy deska sedesowa skrzypi, to idę do apteki. Produkt za 10 zł rozwiązuje problem

skrzypiąca deska sedesowa, fot. Genialne
skrzypiąca deska sedesowa, fot. Genialne
22.08.2023 16:57

Skrzypiąca deska sedesowa to częsty problem. Po kilku latach codziennego podnoszenia i opuszczania, jej mechanizm po prostu się zużywa. Nie musisz jednak od razu kupować nowej. Wystarczy wykorzystać sprytny trik, by przestała wydawać nieprzyjemne dźwięki.

Deska sedesowa należy do najczęściej używanych elementów w łazience. Codziennie jest podnoszona i opuszczana od kilku do nawet kilkudziesięciu razy. Nic dziwnego, że z czasem się zużywa i zaczyna skrzypieć. Nie jest to przyjemne, dlatego warto wiedzieć, jak rozwiązać ten problem. Wymiana deski to dość kosztowna opcja, dlatego lepiej udać się do apteki po pewien specyfik, który szybko zlikwiduje skrzypienie.

Skrzypiąca deska sedesowa. Jak temu zaradzić?

Skrzypienie klapy od sedesu może skutecznie uprzykrzyć życie. Dźwięk wydawany przez zużyte zawiasy za każdym razem, gdy opuszczasz deskę lub ją podnosisz, potrafi szybko wyprowadzić człowieka z równowagi. Pierwszą myślą w takiej sytuacji jest zwykle wymiana zużytego elementu. Nie musisz jednak wydawać znacznej kwoty na nową deskę. Idź do apteki i kup olej parafinowy. Jedna butelka kosztuje mniej niż 10 zł, a dzięki temu specyfikowi wykonasz zabieg, po którym skrzypienie deski sedesowej natychmiast przejdzie do historii.

Skrzypiąca deska sedesowa to problem, któremu łatwo zaradzisz. Fot. Getty Images
Skrzypiąca deska sedesowa to problem, któremu łatwo zaradzisz. Fot. Getty Images

Jak zdjąć i nasmarować deskę sedesową?

Wiele nowoczesnych desek sedesowych ma ukrytą funkcję, która pozwala łatwo je zdemontować. Sprawdź, czy twoja również została w nią wyposażona, delikatnie poruszając nią w prawo i w lewo. Jeśli czujesz lekki luz, to znak, że bez trudu ją zdejmiesz. Poszukaj między zawiasami przycisku i użyj go, by wyjąć deskę z zawiasów. Dokładnie oczyść zawiasy z wszelkiego brudu. Następnie przygotuj strzykawkę napełnioną olejem parafinowym i wstrzyknij jej zawartość w przestrzeń pomiędzy wałkiem a uszczelką. Na koniec ponownie zamontuj deskę na miejsce i gotowe!

Skrzypiąca deska sedesowa nie musi od razu być wymieniana. Fot. Freepik
Skrzypiąca deska sedesowa nie musi od razu być wymieniana. Fot. Freepik

Jak wyczyścić deskę sedesową?

Skoro już zabrałeś się za rozmontowywanie deski sedesowej, to możesz ją porządnie umyć. Jest kilka sprytnych patentów na usunięcie z niej wszystkich zanieczyszczeń.

  • Wymieszaj 1/3 szklanki sody oczyszczonej z 1/4 szklanki kwasku cytrynowego. Rozsyp proszek wewnątrz muszli sedesowej i rozetrzyj szczotką do czyszczenia toalety (powinna powstać piana). Zostaw preparat na 30 minut, po czym umyj sedes jak zwykle.
  • Użyj płynu do protez. Najpierw opłucz deskę ciepłą wodą, a następnie umieść ją w wannie. Napełnij ją wodą i wlej trochę płynu do protez. Pozostaw deskę w mieszance na jakiś czas, po czym opłucz i wytrzyj.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także