Skrzyżowanie dwóch polskich rzek to jedyne takie miejsce w Europie. Tworzą niezwykłe w świecie przyrody zjawisko
Na widok tego, co wyprawiają te dwie polskie rzeki, gdy się spotykają, mógłby zdębieć niejeden nauczyciel geografii, bo zaprzecza to jego podstawowej wiedzy. To skrzyżowanie dwóch rzek w Polsce! Co wyróżnia Nielbę i Wełnę.
28.06.2022 | aktual.: 28.06.2022 08:40
To skrzyżowanie dwóch rzek w Polsce to wyjątkowe zjawisko na skalę Europy!
Każdy kto ukończył podstawówkę wie, że rzeki mają swoje dopływy, które je zasilają. I jest normalne, że jedna rzeka wpada do drugiej, znajdując w niej ujście.
Zupełnie inaczej jest jednak w Wągrowcu, gdzie Nielba krzyżuje się z Wełną. Obydwie rzeki potem płyną dalej jakby nigdy nic. Co więcej, ich wody nawet nie mieszają się z sobą, pomimo przecinania się tych rzek. Można to w prosty sposób sprawdzić - wystarczy wrzucić patyk do jednej z nich i nigdy nie popłynie on potem odnogą tej drugiej.
Nielba i Wełna
Co sprawia, że Nielba i Wełna zachowują się tak nietypowo? Ich skrzyżowanie nie jest naturalne, tylko zostało zaprojektowane przez Adalberta Schulemanna z Bydgoszczy w 1830 r. Miało chronić Wągrowiec przed falami powodziowymi i wspomóc działanie lokalnego młyna. Co prawda wątpliwe, aby ów Schulemann przewidział, że taki będzie rezultat.
Jest on wynikiem jednego z kilku następujących czynników (albo ich mieszanki):
- dużej różnicy temperatury rzek,
- ich natlenienia, odczynu pH
- obecności w nich zanieczyszczeń (zwłaszcza związków azotu i fosforu).
Prawdopodobnie na wągrowieckim skrzyżowaniu wody jednej rzeki płyną pod drugą i tylko w niewielkim stopniu się mieszają.
Zobacz jeszcze 15 zadziwiających atrakcji turystycznych w Polsce