PoradyLajfhakiSkup wzrok na białej kropce. To, co stanie się później, przechodzi ludzkie pojęcie

Skup wzrok na białej kropce. To, co stanie się później, przechodzi ludzkie pojęcie

Iluzja optyczna potrafi płatać figle w naszej głowie, fot. Facebook/Puzzles, Brain Teasers and Fun
Iluzja optyczna potrafi płatać figle w naszej głowie, fot. Facebook/Puzzles, Brain Teasers and Fun
18.10.2023 17:26

Na portalu Facebook pojawiła się pewna grafika, która wywołała niezły szum wśród internautów. Mowa o portrecie kobiety z kropką na nosie. Jeśli skupimy wzrok na białym punkcie, iluzja optyczna zdziała cuda.

Nasz mózg to coś w rodzaju komputera, tylko że z lepszymi parametrami. Może on odbierać tysiące bodźców na raz i przetwarzać je w sekundzie. Jednym z testów dla naszej świadomości jest iluzja optyczna, czyli obrazki, które mózg każdej osoby odczytuje w inny sposób. Mogą być to kształty, cienie czy kolory. Dziś skupimy się na jednym z nich.

Iluzja optyczna, która poruszyła wielu

Scrollując stronę społecznościową, możemy natrafić na różne zagadki, które pobudzają nasz mózg do myślenia. Powstały specjalne profile, które oferują nam mnóstwo łamigłówek. Jednym z takich kont jest "Puzzles, Brain Teasers and Fun", które niedawno opublikowało zdjęcie kobiety w negatywie, a obok niej białe, puste pole. Na środku jej twarzy widnieje biała kropka, na której powinniśmy skupić wzrok. Patrz na nią nieprzerwanie przez 15 sekund, następnie skieruj wzrok na białe pole i sprawdź, co widzisz!

Zaskoczony? Nikt się tego nie spodziewał

Jeśli wykonałeś poprawnie całą instrukcję, to na białym ekranie ujrzysz twarz kobiety. Może być lekko rozmazana, lecz powinna mieć kolory. Taki efekt nosi nazwę powidok i jest związany ze zjawiskiem optycznym wywołanym specyficzną budową siatkówki oka. To nie żadne czary czy hipnoza, a działanie naszego mózgu. Portal WP Kobieta dokładnie tłumaczy całą tajemnicę.

Polega ono (zjawisko powidoku - przyp. red.) na tym, że pewne wrażenie wzrokowe utrzymuje się przez pewien czas, choć coś, co je wywołało, znika. Podobna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy najpierw popatrzy się w słońce, a po odwróceniu wzroku przez pewien czas widzimy przed oczami ciemną plamę.
Obraz

Warto czasami wysilić mózg

Iluzja optyczna potrafi płatać figle w naszej głowie, fot. Freepik
Iluzja optyczna potrafi płatać figle w naszej głowie, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także