NewsyMy też mamy swoje Malediwy! To niezwykłe miejsce odwiedzisz za darmo

My też mamy swoje Malediwy! To niezwykłe miejsce odwiedzisz za darmo

Tak wyglądają śląskie Malediwy. Fot. Getty Images
Tak wyglądają śląskie Malediwy. Fot. Getty Images
04.07.2023 17:52

Turkusowa woda, drewniane kładki i altany, a w tle malownicze klify. Aby zobaczyć to wszystko, nie musisz wydawać kroci na egzotyczną podróż. Śląskie Malediwy znajdują się o wiele bliżej i są dostępne przez całą dobę zupełnie za darmo!

Egzotycznego klimatu można zakosztować nie tylko w czasie dalekich podróży. Malediwy, które cieszą się ogromną popularnością, są na wyciągnięcie ręki również w Polsce! Wystarczy pojechać na Górny Śląsk, by spędzić czas w otoczeniu natury, nad lazurową wodą i pospacerować po drewnianych pomostach. To miejsce jest tak piękne, że służy za tło niezliczonych sesji fotograficznych.

Czym są śląskie Malediwy?

Mianem śląskich Malediwów określany jest Park Gródek w Jaworznie. Największa atrakcja tego miasta leży między Pieczyskami a Ciężkowicami i zachwyca krajobrazem, który rzeczywiście przypomina nieco ten panujący na egzotycznych wyspach. Woda, która zalała dawne wyrobiska cementowni i zakładów dolomitowych, ma piękny, turkusowy kolor. Można moczyć w niej nogi (ale nie pływać!), a także przechadzać się po drewnianej kładce o długości ok. 130 metrów. Znajdują się na niej dwie altany, w których można przystanąć i podziwiać malownicze klify oraz otaczającą staw zieleń. Na terenie parku znajdują się również ścieżki dydaktyczne, punkty widokowe oraz miejsce na grilla. Dodatkową atrakcją jest funkcjonująca przy zbiorniku baza i szkoła nurkowania.

Jak powstała ta niezwykła atrakcja turystyczna?

30 lat temu nawet nie zanosiło się na to, że będziemy mieli polskie Malediwy. Na terenie Parku Gródek funkcjonował kamieniołom, w którym wydobywano dolomit. Pod koniec lat 90. zakład mocno podupadł. W końcu, w 1997 r., z powodu zaległych płatności Zakładom Dolomitowym Szczakowa odcięto prąd. Wydobycie stanęło, podobnie jak pompy chroniące wyrobisko przed zalaniem. Woda w ciągu kilkudziesięciu godzin wypełniła kamieniołom. Zalane zostały koparki i inne urządzenia. Po jakimś czasie lokalne władze postanowiły zainwestować w ten poprzemysłowy teren i zrobić z niego nową atrakcję Jaworzna.

śląskie Malediwy, fot. Getty Images
śląskie Malediwy, fot. Getty Images

Jak dotrzeć na śląskie Malediwy?

Jeśli w czasie wakacji będziesz na Śląsku lub zamierzasz przejeżdżać przez ten region, możesz zrobić sobie przystanek na tamtejszych Malediwach. Park jest dostępny bezpłatnie przez całą dobę. Wystarczy zajechać do Jaworzna i dotrzeć komunikacją miejską lub autem w okolice przystanku Pieczyska Centrum Nurkowe. Z tego punktu należy udać się stromą ścieżką w stronę Parku Gródek. Ziemna trasa wiedzie początkowo w górę, a następnie w dół. Ostatni etap to strome, drewniane schody, z których roztacza się widok na śląskie Malediwy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także