PoradyLajfhakiŚmiałam się, gdy zobaczyłam łyżeczkę w ogrodzie sąsiadki. Teraz u mnie też takie leżą

Śmiałam się, gdy zobaczyłam łyżeczkę w ogrodzie sąsiadki. Teraz u mnie też takie leżą

karmienie pszczół, fot. Genialne
karmienie pszczół, fot. Genialne
21.07.2023 12:06

Pszczoły odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu życia na Ziemi. Ich istnienie jest tak ważne, że szacuje się, iż w przypadku ich wyginięcia ludzkość miałaby zaledwie 4 lata na przetrwanie. Dlatego tak istotne jest, abyśmy nauczyli się dbać o te owady, zwłaszcza te, które są osłabione i wyczerpane. Poznaj, na czym polega karmienie pszczół.

Niestety, populacja pszczół na świecie drastycznie spada. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba tych owadów zmniejszyła się o jedną trzecią. To alarmujące dane, które powinny nas zaniepokoić. Co więcej, Komisja Europejska ostrzega, że jednemu na dziesięć gatunków pszczół grozi wyginięcie. Do tego stanu rzeczy przyczyniają się różne czynniki, takie jak zmiany klimatyczne, rozwój rolnictwa, choroby atakujące pszczoły, brak łąk kwietnych, likwidacja ogródków, a także działanie fal elektromagnetycznych, które mogą zakłócać system nawigacyjny owadów, uniemożliwiając im powrót do ula.

Dlaczego ratowanie pszczół jest tak ważne?

Pszczoły są niezwykle ważne dla naszej diety, ponieważ dzięki nim mamy dostęp do pożywienia, w tym do aż 4 tysięcy odmian warzyw, które wymagają zapylenia przez te owady. Powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc im przetrwać. Istnieje prosty sposób na to, jak karmić pszczoły. Niektóre z nich są tak wycieńczone po długim locie, że nie mają siły wrócić do swojego ula i po prostu giną. Jeśli zauważysz takiego osłabionego osobnika, możesz mu pomóc, mieszając na łyżce cukier z wodą i kładąc to nieopodal owada. Pszczoła posili się tym i będzie mogła kontynuować swoją podróż. Pamiętaj jednak, że jest to tylko doraźne rozwiązanie. Cukier jest jedynie paliwem, które pomoże pszczołom wrócić do ula, a nie stałym pokarmem. Musi być on najwyższej jakości i niezanieczyszczony solą kuchenną.

An extreme closeup of a dead bee on a pebbled surface
An extreme closeup of a dead bee on a pebbled surface

Czy karmienie pszczół to jedyna metoda na to, by im pomóc?

Nie zostawiaj na stałe łyżeczki z cukrem w ogrodzie, ponieważ przyciągniesz mrówki. Wykorzystaj ten sposób jedynie wtedy, kiedy zauważysz osłabioną pszczołę. To jednak nie oznacza, że nie można zrobić nic innego. Istnieje wiele innych sposobów na pomoc pszczołom. Przede wszystkim nie powinniśmy wypalać łąk oraz suchych części roślin. W naszych ogrodach powinniśmy sadzić rośliny, które są przyjazne dla pszczół i kwitną od wczesnej wiosny aż do jesieni. Powinniśmy również sadzić jedynie rodzime gatunki roślin i używać tylko naturalnych nawozów. Zakładanie łąk kwietnych to kolejny sposób na wsparcie pszczół. Możemy również robić kule nasienne i umieszczać je w miejscach, gdzie brakuje roślinności. Edukacja naszych znajomych i zachęcanie ich do sadzenia roślin przyjaznych pszczołom to kolejny krok, który możemy podjąć, aby pomóc tym niezwykle ważnym owadom.

Macro slow motion video of working bees on a honeycomb. Beekeeping and honey production image.
Macro slow motion video of working bees on a honeycomb. Beekeeping and honey production image.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także