PoradyLajfhakiSpalona żarówka to nie jest zwykły śmieć. Kiedy wrzuciłam ją do kosza, dostałam burę od taty

Spalona żarówka to nie jest zwykły śmieć. Kiedy wrzuciłam ją do kosza, dostałam burę od taty

gdzie wyrzucać spalone żarówki, fot. Genialne
gdzie wyrzucać spalone żarówki, fot. Genialne
20.10.2023 09:52

Sprzęt elektroniczny nie zawsze chce z nami współpracować, a często przestaje działać w najmniej oczekiwanym momencie. Nie inaczej jest w przypadku oświetlenia. Podpowiadamy, gdzie wyrzucać spalone żarówki.

Przepalona żarówka staje się problemem po jej wykręceniu. Okazuje się, że pozbycie się jej to dla wielu niemały problem. Zazwyczaj ląduje w koszu lub pojemniku na szkło, ale czy słusznie? To wcale nie takie proste, jak się wydaje.

Gdzie wyrzucać spalone żarówki?

Poprawna odpowiedź brzmi: a to zależy. Powinniśmy najpierw przyjrzeć się ich rodzajowi. Dzięki temu zawsze będziemy wiedzieć, w jakim pojemniku na odpadki jest dla nich miejsce. Żarówki żarnikowe, czyli zwykłe, powinny lądować w koszu na odpady zmieszane. Nie zawierają one żadnych niebezpiecznych lub trujących chemikaliów. Jednak zanim się ich pozbędziemy, to owińmy żarówki papierem. Zapewni, że szkło nie będzie się rozpryskiwało. Żarówki LED nie powinny sprawić nam większych problemów, ponieważ — podobnie do żarnikowych — też nie zawierają w sobie niebezpiecznych substancji. Również dla nich najbardziej odpowiedni będzie pojemnik na odpady zmieszane, ale można także poszukać odpowiedniego punktu odbioru. Tak samo jest z żarówkami halogenowymi. Zazwyczaj w sklepach wielkopowierzchniowych czy ze sprzętem oświetleniowym są podstawione specjalne kosze na żarówki lub baterie.

Obraz

A co ze spalonymi żarówkami świetlówkami?

To właśnie z nimi wielu ma największe problemy, ponieważ zawierają rtęć. Ta zaś jest bardzo szkodliwa i niebezpieczna dla człowieka oraz środowiska. Nie wolno wyrzucać jej byle gdzie, ponieważ przez nieuwagę substancja ta może dostać się do gleby lub wody. Mimo to można poddawać je recyklingowi, a po wypaleniu ostrożnie wyjąć z lampy. Gdzie wyrzucać spalone żarówki tego typu? Najlepiej będzie oddać świetlówki w specjalnym punkcie do tego przeznaczonym lub na zbiórkę elektrośmieci. Natomiast problem zaczyna się wtedy, kiedy żarówka została rozbita. W pierwszej kolejności trzeba szybko wywietrzyć pomieszczenie, a jeśli stało się to przed jej wymontowaniem, konieczne  jest szybkie wyłączenie prądu. Opary rtęci są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, więc poczekajmy do nawet kilku godzin przed rozpoczęciem sprzątania. Przy użyciu gumowych rękawic pozbierajmy wszystkie odłamki szkła i wyrzućmy je do plastikowego worka, a następnie oddajmy w przeznaczonym do tego punkcie.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także