Spalona żarówka to nie jest zwykły śmieć. Kiedy wrzuciłam ją do kosza, dostałam burę od taty
Sprzęt elektroniczny nie zawsze chce z nami współpracować, a często przestaje działać w najmniej oczekiwanym momencie. Nie inaczej jest w przypadku oświetlenia. Podpowiadamy, gdzie wyrzucać spalone żarówki.
Przepalona żarówka staje się problemem po jej wykręceniu. Okazuje się, że pozbycie się jej to dla wielu niemały problem. Zazwyczaj ląduje w koszu lub pojemniku na szkło, ale czy słusznie? To wcale nie takie proste, jak się wydaje.
Gdzie wyrzucać spalone żarówki?
Poprawna odpowiedź brzmi: a to zależy. Powinniśmy najpierw przyjrzeć się ich rodzajowi. Dzięki temu zawsze będziemy wiedzieć, w jakim pojemniku na odpadki jest dla nich miejsce. Żarówki żarnikowe, czyli zwykłe, powinny lądować w koszu na odpady zmieszane. Nie zawierają one żadnych niebezpiecznych lub trujących chemikaliów. Jednak zanim się ich pozbędziemy, to owińmy żarówki papierem. Zapewni, że szkło nie będzie się rozpryskiwało. Żarówki LED nie powinny sprawić nam większych problemów, ponieważ — podobnie do żarnikowych — też nie zawierają w sobie niebezpiecznych substancji. Również dla nich najbardziej odpowiedni będzie pojemnik na odpady zmieszane, ale można także poszukać odpowiedniego punktu odbioru. Tak samo jest z żarówkami halogenowymi. Zazwyczaj w sklepach wielkopowierzchniowych czy ze sprzętem oświetleniowym są podstawione specjalne kosze na żarówki lub baterie.