PoradyOdkąd usłyszałam o niebezpieczeństwie, nie pozwalam dziecku spać z otwartymi drzwiami

Odkąd usłyszałam o niebezpieczeństwie, nie pozwalam dziecku spać z otwartymi drzwiami

Ekspertka odradza spanie z otwartymi drzwiami. Fot. Freepik, Genialne
Ekspertka odradza spanie z otwartymi drzwiami. Fot. Freepik, Genialne
25.10.2023 15:09

Większość rodziców pozwala swoim dzieciom na spanie z otwartymi drzwiami. Maluchy czują się wtedy bezpieczniej, a rodzice wiedzą, że je usłyszą, gdy tylko zaczną płakać lub ich wołać. Ekspertka od bezpieczeństwa dzieci ostrzega jednak, że zostawianie otwartych drzwi może mieć tragiczne konsekwencje.

Nie zawsze to, co wydaje nam się dobre i bezpieczne, rzeczywiście takie jest. Spanie z otwartymi drzwiami to najlepszy dowód. Udowadnia to na TikToku pediatrka i specjalistka od bezpieczeństwa dzieci dr Hess. Na swoim profilu kobieta udostępniła nagranie, na którym wyraźnie widać, jakie konsekwencje może mieć niezamykanie na noc drzwi w pokoju dziecięcym.

Dlaczego spanie z otwartymi drzwiami to zły pomysł?

Temat spania z otwartymi drzwiami dr Hess poruszyła w dwóch swoich filmach. W pierwszym wyjaśniła, że zamknięte drzwi mogą uratować dziecko w przypadku pożaru. Jak to możliwe? Drzwi są barierą, która sprawia, że do pomieszczenia dostaje się mniej gazów. Gdy w domu pojawi się ogień, zabezpieczą sypialnię malucha przed szkodliwym tlenkiem węgla. Poza tym ograniczą możliwość dostania się do pomieszczenia ognia. Krótko mówiąc, zamknięte drzwi mocno zwiększą szanse twojej pociechy na ratunek.

Spanie z otwartymi drzwiami nie jest dobrym pomysłem. Fot. Freepik
Spanie z otwartymi drzwiami nie jest dobrym pomysłem. Fot. Freepik

Co może się stać, jeśli zostawisz drzwi otwarte?

Drugi film dr Hess dobitnie pokazuje, jak duże znaczenie w czasie pożaru ma to, czy drzwi są otwarte, czy zamknięte. Ekspertka od bezpieczeństwa prezentuje w nim zdjęcie z domu, w którym wywołano pożar dla celów badawczych. Na fotografii widać dwoje drzwi. Jak tłumaczy lekarka, jedne były w czasie pożaru zamknięte, a drugie otwarte. Pomieszczenie, w którym zamknięto drzwi, zanim w domu pojawił się ogień, mocno różni się od korytarza i drugiego pokoju. Jest w nim jasno i nie widać zniszczeń ani sadzy. W pokoju, który był otwarty, a także na korytarzu, wszystko jest zniszczone i pokryte czarnym nalotem. "W którym pokoju chciałbyś, żeby było twoje dziecko w przypadku pożaru?" — pyta w opisie nagrania ekspertka od bezpieczeństwa.

Co na to rodzice?

Informacja o tym, jakie konsekwencje może mieć spanie z otwartymi drzwiami, zmroziła krew w żyłach rodziców śledzących profil dr Hess na TikToku. Film zebrał ponad 140 tys. polubień i 2000 komentarzy. Wiele osób pisało, że nie miało pojęcia, jak ważne jest zamykanie drzwi. Niektórzy mieli jednak wątpliwości związane z ewakuacją z płonącego domu. Pytali, jak mieliby wydostać maluchy z ich pokoju. Nie ma jednak żadnych przeszkód, by otworzyć drzwi i wyprowadzić swoje pociechy z budynku, jeśli istnieje bezpieczna droga ucieczki. Jeśli jednak wydostanie się z domu nie jest możliwe, dzieci mają większe szanse na ratunek, gdy pozostaną w zamkniętym pomieszczeniu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także