PoradyLajfhakiŚpiąc w hotelu, pod pościel włóż jedną rzecz. Odstraszy pluskwy w 100%

Śpiąc w hotelu, pod pościel włóż jedną rzecz. Odstraszy pluskwy w 100%

Jak zwalczyć pluskwy fot. Getty Images / freepik
Jak zwalczyć pluskwy fot. Getty Images / freepik

26.03.2023 19:23

Pluskwy to niewielkie owady, mimo to są groźne dla naszego zdrowia, ponieważ roznoszą choroby. Grasują raczej w nocy, a do domu dostają się z bagażem lub na naszych ubraniach, często po podróży pociągiem, czy pobycie w hotelu. Zdradzamy domowy patenty na odstraszenie i pozbycie się pluskiew.

Te czerwone stawonogi często ukrywają się w naszych łóżkach, materacach i pościeli. Jednak mogą też grasować w innych zakamarkach mieszkania. Łatwo przeoczyć ich obecność, ale jest kilka sposobów na ich wykrycie i skuteczne pozbycie się ich z domowej przestrzeni. Dzięki nim pluskwy już nigdy nie wrócą.

Pluskwy, czyli nasi niechciani lokatorzy

Pluskwa domowa to raczej niechciany lokator w domu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów potrafią nieźle uprzykrzyć życie. Żywią się ludzką krwią, a rozpoznamy ich obecność po ugryzieniach na naszym ciele. Objawiają się one czerwonymi plamkami, które po czasie zmieniają formę na bardziej grudkową. Mogą też przyjąć postać białych bąbli pęcherzykowych o średnicy ok. 5 cm, którym towarzyszy silne swędzenie. Ich ugryzienie można łatwo pomylić z ugryzieniem innego owada, np. komara.

domowy sposób na pluskwy fot.  AJC1 z Wielkiej Brytanii, CC BY-SA 2.0, via
domowy sposób na pluskwy fot. AJC1 z Wielkiej Brytanii, CC BY-SA 2.0, via

Choroby, które przenosi pluskwa domowa

Chociaż pluskwy nie należą do najgroźniejszych owadów, mimo to ich ugryzienia wywołują nieprzyjemny świąd i rumień. Dodatkowo istnieje pewne ryzyko roznoszenia przez pluskwy czynników chorobotwórczych, takich jak bakterie gronkowca. Dlatego jak tylko zobaczymy podejrzane ugryzienia na skórze, najlepiej od razu zacząć działać.

Obraz

Jak zwalczyć pluskwy?

Usuwanie pluskwy domowej może odbywać się za pomocą sklepowych środków. Są jednak one silne chemiczne i nie pozostają obojętne wobec dzieci i zwierząt. Nieźle też mogą nadwyrężyć nasz domowy budżet. Najpierw lepiej sięgnąć po domowy sposób na pluskwy. Będzie znacznie tańszy i bezpieczniejszy niż szkodliwa chemia. Jak zwalczyć pluskwy w ten sposób? Potraktuj je parą wodną lub wrzątkiem.  Wysoka temperatura je zabija i to zarówno dorosłe osobniki, jak i jaja przez nie składane. Zrób też pranie pościeli, dywanów czy ubrań w wysokiej temperaturze, najlepiej 60 stopni.

Nocując w hotelu, zawsze najpierw wstaw walizki do wanny, czy pod prysznic. Dopiero wtedy obejrzyj dokładnie pokój w poszukiwaniu śladów pobytu tych owadów. Pomocne będą też przyprawy, które możesz rozsypać w pobliżu łóżka. Najlepiej wykorzystać: kurkumę i goździki. Jednak one ich nie zabiją, a jedynie odstraszą. Kurkuma barwi wiele rzeczy na kolor żółty, ale goździki możesz włożyć nawet pod pościel.

dlaczego warto włożyć walizki do wanny, fot. Genialne
dlaczego warto włożyć walizki do wanny, fot. Genialne

Jak pozbyć się rybików z łazienki? Oto prosty sposób

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także