PoradyLajfhakiSprawdź, co zrobić z różą jak przekwitnie. Na tym nie kończy się jej życie

Sprawdź, co zrobić z różą jak przekwitnie. Na tym nie kończy się jej życie

Od wielu lat rosną w ogrodach, przez do dodają im romantycznego i eleganckiego charakteru. Do ich cech charakterystycznych zalicza się piękny zapach oraz bogatą gamę kolorystyczną. Podpowiadamy, co zrobić z różą jak przekwitnie.

co zrobić z różą jak przekwitnie, fot. Getty Images
co zrobić z różą jak przekwitnie, fot. Getty Images

23.07.2023 13:51

Kwiaty te wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby mogły kwitnąć długo i okazale. Równie ważne oprócz ich podlewania lub nawożenia jest przycinanie. Powinno być wykonane w odpowiednim momencie tak, aby roślina wypuściła pąki i zdobiła ogród przez cały sezon.

Co zrobić z różą jak przekwitnie?

Kiedy róża zrzuca pąki, to nagle zostaje "naga". Jednak to proces oczyszczający, dzięki któremu poprawia się wygląd krzewu. Dlatego pierwszym zabiegiem jaki trzeba wykonać po przekwitnięciu jest przycinanie. Należy zrobić to poniżej główki kwiatowej. Drugi ważny element to podlewanie oraz nawożenie, które powinno być przeprowadzane systematycznie. Warto pamiętać o tym, aby unikać nadmiaru w pielęgnacji róż, ponieważ można wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Czas po przekwitnięciu jest momentem, kiedy roślina regeneruje swoje siły. Dlatego potrzebuje wtedy wielu składników odżywczych.

Obraz

Jak i kiedy przycinać różę?

Ważne jest użycie odpowiednich narzędzi np. sekatora. Powinien on być czysty i ostry, aby nie uszkodzić struktury rośliny. Warto pamiętać, aby ucinać zawsze pędy na wysokości około 1/3 ich oryginalnej długości oraz 5 mm powyżej pąka. Kluczowy jest także kierunek cięcia. Trzeb to robić na zewnątrz, aby w tę stronę rozrastała się róża. Odpowiedni czas na przycięcie roślin zależy od czynników atmosferycznych oraz ich odmiany. Latem trzeba to zrobić wtedy, kiedy przekwitną już wszystkie kwiaty na gałązce.

Kiedy i jak przycinać róże, fot. freepik
Kiedy i jak przycinać róże, fot. freepik

Nawożenie róż

Zasilanie roślin ogrodowych i domowych to element, który szybko poprawi ich kwitnienie oraz wzrost. Najlepsze odżywki przygotujesz samodzielnie w domu.

  • Kompost stanowi najpopularniejszy naturalny nawóz. Zawiera w sobie liczne składniki odżywcze, które poprawiają strukturę roślin i przenikają do korzeni. Warto przygotować go z kuchennych oraz ogrodowych resztek.
  • Obornik zawiera w sobie potas, fosfor i azot, przez co stanowi bombę witaminową.
  • Pokrzywa jest błędnie uznawana za chwast. Przygotowana z niej sfermentowana gnojówka odżywi wszystkie rośliny ogrodowe.