PoradySprawdź, czy nr rejestracyjny samochodu doprowadzi cię do właściciela

Sprawdź, czy nr rejestracyjny samochodu doprowadzi cię do właściciela

Czy nr rejestracyjny samochodu wystarczy, by na własną rękę znaleźć kierowcę, który zarysował twoje auto na parkingu pod sklepem? Wyjaśniamy, jakie dane są zaszyfrowane w rejestracjach i jak można z nich skorzystać.

nr rejestracyjny samochodu fot. genialne.pl
nr rejestracyjny samochodu fot. genialne.pl

Tablica rejestracyjne auta zawiera wiele informacji. Ważne są nie tylko znaki, jakie na niej widnieją, ale również ich kolor. Choć można wyczytać na tej podstawie całkiem sporo, to za mało, by dowiedzieć się, do kogo auto należy. Te informacje znajdują się w urzędowych rejestrach, do których nie każdy ma dostęp. Oto co na własną rękę możesz zrobić, kiedy spiszesz nr rejestracyjny samochodu, który brał udział np. w kolizji.

Jakie dane zdradza nr rejestracyjny samochodu?

Tablica rejestracyjna zawiera litery (od 1 do 3), które stanowią wyróżnik miejsca, a także cyfry stanowiące wyróżnik pojazdu. Jeszcze do niedawna pierwszy z wyróżników pozwalał w prosty sposób pozyskać informacje o tym, gdzie dane auto zostało zarejestrowane. Pierwsza litera jest bowiem oznaczeniem województwa, druga miasta na prawach powiatu, a trzecia powiatu ziemskiego. Zmiany w prawie sprawiły jednak, że po zakupie auta nie trzeba zakładać nowych tablic rejestracyjnych (o ile stare są w dobrym stanie). Oznacza to, że wyróżnik miejsca nie musi wcale odpowiadać lokalizacji urzędu, w którym zarejestrowano pojazd. Samo odczytanie numeru z tablicy rejestracyjnej postronnemu obserwatorowi nie daje w zasadzie żadnych informacji. Aby czegokolwiek dowiedzieć się o aucie lub kierowcy, trzeba sprawdzić nr rejestracyjny samochodu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Jakie dane kryje nr rejestracyjny samochodu? fot. Freepik
Jakie dane kryje nr rejestracyjny samochodu? fot. Freepik

Co oznacza kolor tablicy rejestracyjnej?

Ważnych informacji o pojeździe może dostarczyć kolor tablicy rejestracyjnej. Te najpowszechniejsze — białe z czarnymi znakami to tzw. tablice zwyczajne lub indywidualne (jeśli widnieje na nich treść wybrana przez właściciela auta). Pojazdy zabytkowe mają rejestracje w kolorze żółtym z czarnymi literami i cyframi. Zielone "blachy" z czarnymi znakami są przeznaczone dla samochodów z napędem elektrycznym lub wodorowym. Czerwone znaki na białym tle są charakterystyczne dla tablic tymczasowych (np. na czas wywozu auta z kraju lub przewiezienia do nowego właściciela). Od 2019 r. wydawane są także tablice profesjonalne z zielonymi literami i cyframi na białym tle. Mogą je otrzymać m.in. przedsiębiorcy, którzy chcą zarejestrować całą firmową flotę pod tym samym numerem rejestracyjnym. Pojazdy dyplomatów są natomiast oznaczane niebieskimi rejestracjami, na których widnieją białe znaki.

Czy nr rejestracyjny samochodu można wykorzystać na własną rękę? Fot. Genialne.pl
Czy nr rejestracyjny samochodu można wykorzystać na własną rękę? Fot. Genialne.pl

Czy nr rejestracyjny samochodu pomoże znaleźć sprawcę kolizji?

Jeśli spisałeś nr rejestracyjny samochodu, który np. przerysował twoje auto na parkingu, sam niewiele będziesz w stanie z nim zrobić. Obywatele nie mają możliwości sprawdzenia, kto jest właścicielem samochodu na podstawie jego numeru rejestracyjnego. Dostęp do Centralnej Ewidencji Pojawów i Kierowców mają tylko służby mundurowe oraz urzędy. Oznacza to, że namierzenie sprawcy kolizji będzie możliwe tylko po zgłoszeniu sprawy na policji.

Jak można sprawdzić samochód w internecie?

W internecie funkcjonują bazy danych, z których możesz skorzystać, by sprawdzić dowolny samochód. Dane, które uzyskasz, są jednak mocno ograniczone. Możesz wpisać nr rejestracyjny samochodu do wyszukiwarki Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W ten sposób dowiesz się, czy dane auto ma ważne ubezpieczenie OC i z jakiego towarzystwa jest polisa. Nie otrzymasz natomiast żadnych danych właściciela. Kupując używane auto, możesz sprawdzić jego historię na stronie historiapojazdu.gov.pl. Musisz posiadać jednak nr VIN (można go znaleźć za szybą auta), a także datę pierwszej rejestracji (znajduje się w dowodzie rejestracyjnym, więc sprzedający musi zgodzić się na udostępnienie tych danych).