PoradyHak w samochodzie nie zawsze jest legalny. Sprawdź te rubryki w dowodzie rejestracyjnym

Hak w samochodzie nie zawsze jest legalny. Sprawdź te rubryki w dowodzie rejestracyjnym

Kupując auto (nowe lub używane) warto sprawdzić pewien szczegół. To od niego zależy, czy będziesz mógł zamontować hak w samochodzie. Ten niepozorny element może przydać się nie tylko do ciągnięcia przyczepy.

Hak w samochodzie nie zawsze jest dozwolony. Fot. Genialne.pl/Freepik
Hak w samochodzie nie zawsze jest dozwolony. Fot. Genialne.pl/Freepik

Wiele osób przy zakupie auta nie sprawdza, czy można zamontować w nim hak. Niektórzy nie wiedzą, że to bardzo cenna informacja, a inni sądzą, że jej nie potrzebują, bo nie zamierzają nigdy jeździć z przyczepą. Życie pisze jednak różne scenariusze, a hak może przydać się np. do zainstalowania uchwytu do przewożenia rowerów lub dodatkowego kufra. Lepiej więc zawczasu sprawdzić, czy w danym samochodzie można go założyć.

Czy zawsze można zamontować hak w samochodzie?

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale montaż haka nie zawsze jest dozwolony (choć fizycznie jest możliwy). Wszystko zależy od homologacji samochodu i odpowiedniego wpisu (lub jego braku) w dokumentach. Czasami zdarza się nawet, że z kilku wariantów tego samego modelu auta tylko niektóre dają możliwość zainstalowania haka. Jeśli kupujesz nowe auto, zapytaj sprzedawcę, czy ta opcja została przewidziana dla modelu i wersji, którą wybrałeś. Możesz też od razu poprosić o zamontowanie tego elementu. Jeśli natomiast kupujesz auto używane, informację o możliwości zainstalowania haka znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. Choć wydaje się to dość błahą sprawą, upewnienie się, że w przyszłości będziesz mógł zamontować hak w samochodzie, jest bardzo ważne. Jeśli tego nie zrobisz, a trafisz na model, do którego nie można dodać haka, będziesz miał związane ręce. Zapisów w dokumentach homologacyjnych nie da się w żaden sposób zmienić.

Czy zawsze można zamontować hak w samochodzie? Fot. Freepik
Czy zawsze można zamontować hak w samochodzie? Fot. Freepik

Od czego zależy, czy można zamontować hak?

W niektórych przypadkach naprawdę trudno powiedzieć, dlaczego producent nie przewidział dla danego modelu czy wersji auta możliwości montażu haka. W przypadku sportowych samochodów prawdopodobnie nikt nie pomyślał o tym, że ich właściciele mogą potrzebować tego elementu. Trudno wyobrazić sobie, jak takie auto ciągnie przyczepę lub przewozi rowery na zainstalowanym z tyłu stelażu. Czasami producenci uzależniają możliwość używania haka od rodzaju napędu (na przednią lub obie osie), skrzyni biegów (automatycznej lub manualnej) czy liczby miejsc dla pasażerów. Możliwość zamontowania tego przydatnego elementu może być ograniczona w autach ze szklanymi dachami. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Naprężenia związane z ciągnięciem przyczepy mogą bowiem sprawić, że szkło na dachu popęka.

Hak w samochodzie przydaje się nie tylko do ciągnięcia przyczepy. Fot. Freepik
Hak w samochodzie przydaje się nie tylko do ciągnięcia przyczepy. Fot. Freepik

Jak sprawdzić, czy możesz zamontować hak w samochodzie?

Jak wspomnieliśmy, informacja o tym, czy możesz zamontować hak, znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. Wystarczy odnaleźć rubryki O.1, O.2 oraz F.3. Wskazują one dopuszczalną masę całkowitą przyczepy hamowanej oraz niehamowanej, a także zespołu pojazdów (auta z przyczepą). Jeśli wpisano tam jakiekolwiek wartości, to znak, że producent przewidział możliwość założenia haka. Jeśli widzisz w nich tylko poziome kreski, montaż haka nie został przewidziany.

Informacja, czy możesz zainstalować hak w samochodzie, znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. Fot. Genialne.pl
Informacja, czy możesz zainstalować hak w samochodzie, znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. Fot. Genialne.pl