PoradyRozpuszczam kryształki i spryskuję kąty w mieszkaniu. Pająki uciekają w te pędy!

Rozpuszczam kryształki i spryskuję kąty w mieszkaniu. Pająki uciekają w te pędy!

Oto jak zrobić skuteczny spray na pająki. Fot. Freepik/Getty Images
Oto jak zrobić skuteczny spray na pająki. Fot. Freepik/Getty Images
26.09.2023 18:37

Jedni uważają, że przynoszą szczęście, a inni twierdzą, że jeśli się je zabija, ściąga się opady deszczu. Faktem pozostaje jednak, że nie lubimy, gdy pająki pojawiają się w naszych domach i chcemy się ich jak najszybciej pozbyć. Warto wiedzieć, jak zrobić to w humanitarny sposób (bardziej z troski o ekosystem niż o ewentualne opady). Przedstawiamy prosty przepis na domowy spray na pająki.

Pająki odgrywają bardzo ważną rolę w globalnym ekosystemie. Zjadają mnóstwo owadów, które powszechnie są uznawane za uciążliwe, w tym muchy oraz komary. Zabijanie ich nie jest więc najlepszym rozwiązaniem. Jeśli pojawiły się w twoim domu, powinieneś raczej zastanowić się, jak je odstraszyć. Pomocny będzie prosty spray na pająki. Dzięki niemu insekty szybko wezmą swoje liczne nogi za pas i długo się nie pojawią.

Skąd biorą się pająki w domu?

Nie jest prawdą, że pająki ciągną do miejsc, w których jest brudno. Można je spotkać nawet w bardzo czystych domach. Najczęściej pojawiają się tam, gdzie do sprzątania używa się naturalnych preparatów. Niewiele osób o tym wie, ale te niewielkie stworzenia unikają miejsc, w których wyczuwają środki chemiczne. Najwięcej pająków wchodzi do domów na przełomie lata i jesieni. Szukają wtedy bezpiecznego, ciepłego schronienia na zimę. Nie bez znaczenia jest również to, że w mieszkaniach znajdują się resztki jedzenia wabiące inne owady, które stanowią dla nich pożywienie. Do mieszkań pająki dostają się zarówno przez okna i drzwi, jak i kratki wentylacyjne oraz inne szczeliny. Trudno więc uniknąć ich wizyt, chyba że postawisz na środki odstraszające. Jednym z bardzo skutecznych preparatów jest domowy spray na pająki. Aby go przygotować, potrzebujesz tylko 1 składnika z kuchni.

Spray na pająki zrobisz z 1 produktu. Fot. Pixabay
Spray na pająki zrobisz z 1 produktu. Fot. Pixabay

Jak zrobić spray na pająki?

Produktem, który skutecznie odstrasza pająki, jest kwasek cytrynowy. Połącz 1 litr wody z 4-5 łyżkami kwaśnych kryształków i dokładnie wymieszaj. Wlej miksturę do butelki ze spryskiwaczem. Rozpyl preparat w miejscach, w których pojawiają się pająki. Nanieś go także na ramy okien i kratki wentylacyjne. Dzięki temu insekty będą omijały twój dom z daleka. Zamiast kwasku możesz użyć również plasterka cytryny. Po prostu natrzyj nim powierzchnie w miejscach, gdzie mogą przebywać pająki. Efekt będzie dokładnie taki sam jak w przypadku kwaśnego sprayu.

Spray na pająki z kwasku cytrynowego kosztuje grosze. Fot. Pixabay
Spray na pająki z kwasku cytrynowego kosztuje grosze. Fot. Pixabay

Co jeszcze odstraszy pająki?

Spray na komary możesz zrobić również z olejku z mięty pieprzowej. Dodaj do wody 15-20 kropli i wymieszaj w butelce z atomizerem. Spryskaj wszystkie kąty, w których mogą chować się insekty, a także ramy okienne i kratki wentylacyjne. Alternatywą jest zastosowanie cynamonu. W tym przypadku nie musisz go w żaden sposób przygotowywać. Po prostu rozłóż całe laski lub rozsyp proszek na parapetach i w zakamarkach, gdzie mogą chować się pająki. Gdy poczują jego charakterystyczny zapach, szybko ewakuują się z twojego domu i poszukają innego schronienia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także