PoradyLajfhakiZ jednego powodu warto pozwolić pająkom mieszkać z nami w domu

Z jednego powodu warto pozwolić pająkom mieszkać z nami w domu

Te małe stworzonka nie cieszą się sympatią, wielu z nas widząc je, dostaje silnego ataku paniki i gęsiej skórki. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ spotkanie ich we własnym domu nie jest przyjemnością. Podpowiadamy sprawdzone triki na pająki w domu.

pająki w domu fot. freepik
pająki w domu fot. freepik

Większość osób uznaje pająki za najbardziej przerażające szkodniki. Nic dziwnego, jeśli widzisz, jak beztrosko pełzają sobie po ścianie. Wtedy nawet najgłośniejszy krzyk nie powoduje, że uciekają. Inni uważają pająki w domu za dobry znak, ponieważ z punktu widzenia ekosystemu są bardzo pożyteczne. Żywią się komarami i muchami, przez co nie stanowią one dla nas zagrożenia.

Czy pająki są szkodliwe?

Według statystyk na świecie żyje około 50 000 gatunków pająków. Wiele z nich jest bardzo niebezpiecznych dla człowieka, a ich jad może powodować liczne choroby, a nawet spowodować zgon. Jednak nie ma powodu do obaw, ponieważ w Polsce żyje tylko 820 gatunków pająków i wszystkie są niegroźne dla człowieka. Natomiast są poważnym zagrożeniem dla bezkręgowców, pełnią ważną funkcję przez oczyszczanie ekosystemu z owadów, które wiosną i latem nas denerwują.

domowy spray na pająki, fot. freepik
domowy spray na pająki, fot. freepik

Czy pająki w domu to plus?

Większość społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z korzyści płynących z posiadania tego małego lokatora. Warto dodać, że w wierzeniach ludowych często mówiono "Szczęśliwy dom, gdzie pająki są", szczególnie w okresach świątecznych, ponieważ obecność pająka była utożsamiana z dobrobytem dla domu, gospodarstwa i rodziny. Dlatego nie wolno było go wyrzucać, a tym bardziej zabijać. Polują i zjadają muchy, komary, mrówki i ćmy, a nawet inne pająki. Co ciekawe, badania wykazują, że pająki zjadają od 400 do 800 ton owadów rocznie!

domowy spray na pająki, fot. freepik
domowy spray na pająki, fot. freepik

Jak pozbyć się pająków z domu?

Jeśli widok pająka nie wywołuje przerażenia, to pozwól mu zostać w swoim domu. Jeśli sama myśl o pojawieniu się go przyprawia cię o ciarki, to nie zabijaj go butem lub klapką na muchy. Warto zastosować bardziej humanitarne metody. Na większe okazy sprawdzi się słoik np. po koncentracie pomidorowym, do którego łapie się pająka, a następnie wypuszcza na wolność. Kiedy zwierzę jest małe, można ściągnąć je ze ściany kartką papieru i wyrzucić przez okno lub balkon. Można też użyć szklanki i kartki papieru, wystarczy przyłożyć szklankę w miejscu, gdzie jest pająk, a następnie delikatnie wsunąć kartkę przy ścianie tak, aby znalazł się wewnątrz naczynia. Wtedy pozbywamy się go tak samo, jak w poprzednich metodach. Natomiast jeśli wolisz zapobiegać ich wizytom, to użyj olejków eterycznych np. cytrynowego.