PoradyLajfhakiSpryskaj okna i drzwi. Osy się nie zbliżą, nawet jeśli w pobliżu jest ich gniazdo

Spryskaj okna i drzwi. Osy się nie zbliżą, nawet jeśli w pobliżu jest ich gniazdo

Jak odstraszyć osy domowym sposobem? fot. freepik
Jak odstraszyć osy domowym sposobem? fot. freepik
28.08.2023 20:43

Pod twoim domem zaroiły się osy, a ty nie wiesz, jak je odstraszyć? Zamiast je zabijać, zadziałaj odstraszająco, by nie chciały dłużej mieszkać w pobliżu twojego domu. Potrzebujesz zapachu, którego wręcz nienawidzą.

Osy to owady, które są szczególnie wrażliwe na zapachy. Jedne je przyciągają, podczas gdy inne odstraszają w taki sposób, że będą omijać daną okolicę z daleka. Jeśli obok domu zauważyłeś gniazdo os, musisz sprawić, by chciały wynieść się same. Pomogą w tym olejki eteryczne, rośliny i kuchenny składnik.

Jak odstraszyć osy z domu?

Sierpień to czas, gdy osy zaczynają dokuczać ludziom. Młode królowe lecą na gody, robotnice szukają pokarmu, a atmosfera wewnątrz gniazda jest napięta. Jeśli zbliżysz się na odległość 5-6 metrów do gniazda, możesz zostać solidnie pokąsany. W tym czasie często wlatują do domów, więc warto zabezpieczyć wejścia zapachami, których osy wręcz nienawidzą. Są to na przykład świeże zioła: bazylia, mięta, majeranek czy oregano. Olejki eteryczne (szczególnie goździkowy i z drzewa herbacianego) na framugach również zdają egzamin. Inny domowy straszak to ocet kuchenny, lecz ten szybko paruje, więc trzeba go często aplikować na okna i drzwi. Musisz zadbać o to, by na zewnątrz również nie było sprzyjających warunków dla os. Pryskaj octem meble ogrodowe i zasadź rośliny odstraszające. Takie środowisko nie będzie sprzyjające dla owadów, więc nie osiądą w pobliżu domu.

Jak odstraszyć osy domowym sposobem? fot. freepik
Jak odstraszyć osy domowym sposobem? fot. freepik

Co przyciąga osy?

Te owady to niezłe łasuchy, więc uwielbiają wszystko, co słodkie, nęcące i owocowe. Jeśli pozostawiasz dużo jedzenia i słodkich napojów blisko okien lub na zewnątrz, nie dziw się, że osy przybywają hordami — dla nich to znak, że miejsce jest pełne dobroci. Pachnące bukiety czy kwiatowe odświeżacze (to samo tyczy się perfum) są niczym zaproszenie do wnętrza domu i eksploracji. Po skończonym posiłku (w domu, jak i na zewnątrz), warto posmarować stolik roztworem octu i wody, by zmyć ewentualne zapachy, które kuszą osy z zewnątrz. Albowiem te małe owady, czują wszystko mocniej od nas i z pewnością nie przegapią okazji na coś smacznego, co kusi zapachem.

Jak odstraszyć osy domowym sposobem? fot. freepik
Jak odstraszyć osy domowym sposobem? fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także