PoradyLajfhakiSpryskaj tym tuje, a znowu się zazielenią. Przestaną brązowieć i usychać

Spryskaj tym tuje, a znowu się zazielenią. Przestaną brązowieć i usychać

czym odżywić tuje fot. freepik
czym odżywić tuje fot. freepik

05.07.2023 17:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tuje to najpopularniejsze krzewy, które często można spotkać w formie żywopłotów. Na zimę tracą one swój zielony kolor, a wiosną od nowa się zazieleniają. Jednak często tak się nie dzieje, przez co tuje nie cieszą oczu. Podpowiadamy, czym odżywić tuje, aby bujnie rosły.

Brązowy kolor tui świadczy o poważnej infekcji, której nie można zbagatelizować, ponieważ opóźniona reakcja właściciela krzewów może zakończyć się ich całkowitym obumarciem. Dlatego warto poznać wszystkie zasady pielęgnacji tui, aby rosły duże i zdrowe.

Przyczyny brązowienia tui

Krzewy te są proste w uprawie, wystarczy zapewnić im słoneczne stanowisko i odpowiednie podłoże do prawidłowego wzrostu. Warto wiedzieć, że tuje są podatne na ataki szkodników, takich jak m.in. mszyce i karczowniki, które stopniowo niszczą roślinę. Istnieje też inny powód zmiany koloru tuj, który często związany jest z nieodpowiednim nawodnieniem, czyli tzw. suszą fizjologiczną. Powoduje ona usychanie tui od wewnątrz. Krzewom nie służy także nadmierne nawożenie, które najczęściej parzy ich korzenie, doprowadzając do obumarcia, nawet po przesadzeniu rośliny.

tuja brązowieje, fot. freepik
tuja brązowieje, fot. freepik

Jak pozbyć się szkodników z tui?

Jeśli na tujach zagościły szkodniki, czyli mszyce, a najczęściej miodownice cyprysikowe, to warto przygotować tani, skuteczny oraz domowy oprysk z czosnku. Wystarczy obrać dwie główki czosnku, a następnie zalać je 1 litrem wody. Taki preparat odstawić należy na 24 godziny, aby czosnek uwolnił swoje substancje zapachowe i owadobójcze. Na koniec trzeba odcedzić miksturę, a następnie przelać do butelki ze spryskiwaczem. Oprysk z czosnku należy stosować do momentu ponownego zazielenienia tui. Warto dodać, że czosnek wpływa pozytywnie na pozostałe rośliny ogrodowe dotknięte szkodnikami lub grzybicą.

Karczownik nie jest łatwy do zlokalizowania, ponieważ podgryza on jej korzenie, tworząc kopczyki. Dlatego warto przygotować domowy roztwór z 500 ml wody z 30 kropelkami olejku lawendowego i spryskać miejsca, gdzie zadomowił się karczownik.

Obraz

Alternatywne rośliny dla tui w ogrodzie

Posadzenie tui w ogrodzie wygląda dobrze, ale tylko, kiedy są to pojedyncze krzewy. Dlatego warto zdecydować się na inne, a równie efektowne rośliny do ogrodu, jak np. laurowiśnia, głóg czy buk czerwony.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także