Zamiast je wyrzucać, zakop pod lawendą. Ich cenne składniki będą ją żywić całe lato
Lawenda wyróżnia się obłędnym zapachem, który chroni nas przed atakiem komarów i kleszczy. Jednak to niejedyne zastosowania lawendy. Olejki lawendowe działają uspokajająco, warto stosować je więc w domu. Jako roślina doniczkowa również znajdzie swoje zastosowanie. Dzisiaj podpowiemy, czym odżywić lawendę, aby była piękna, okazała i kwitnąca cały sezon.
Lawenda ma wiele zalet wynikających z jej uprawy nie tylko dla nas, ale i dla zwierząt. Przyciąga do naszego ogrodu piękne motyle i pożyteczne pszczoły. Możesz hodować ją też na balkonie czy parapecie. Oto nasze wskazówki dotyczące jej samodzielnego nawożenia.
Jak hodować lawendę w domu?
Jeśli chcesz zasadzić lawendę w domu, zacznij od przygotowania donicy. Powinna być ona głęboka i duża - roślina tworzy dość rozległy system korzeniowy. Na jej dnie wyłóż warstwę drenującą, która odprowadzi nadmiar wody. To ważne, bo przemoknięte korzenie będą gnić. Zastosuj do tego keramzyt lub gruby żwir. Donica na dnie powinna mieć liczne otwory, które będą przepuszczały powietrze. Ziemia pod lawendę powinna być żyzna i lekko zasadowa - ubij ją po zasadzeniu rośliny. Czym odżywić lawendę po posadzeniu? Domowy nawóz do lawendy masz w swojej lodówce!
Czym nawozić lawendę?
Jeśli kusiło Cię, aby skorzystać z gotowych nawozów - odradzamy. Wszystko, co niezbędne dla prawidłowego rozwoju lawendy masz w swojej lodówce! Naturalny nawóz zrobisz ze skorupek jaj! Dostarczą one do podłoża niezbędnego dla rośliny wapnia. Na pewno po śniadaniu zostało Ci trochę skorupek jajek. Weź je i rozdrobnij, a następnie wymieszaj z wierzchnią warstwą gleby. To sprawi, że substancje odżywcze będą uwalniane stopniowo. Roślina będzie silniejsza i odporniejsza na szkodniki i choroby. Domowy nawóz do lawendy sprawi, że będzie kwitła prawidłowo.
Do czego stosować lawendę w doniczce?
Kiedy przeprowadzisz poprawne nawożenie lawendy, będziesz oczarowany jej wzrostem. Możliwości do jej stosowania masz naprawdę wiele. Nadaje się do wykorzystania w kuchni, kosmetyce, aromaterapii czy ziołolecznictwie. Olejek, który z niej uzyskasz, możesz używać w walce ze stresem i bezsennością. Wspiera też leczenie infekcji dróg oddechowych. To też popularny produkt stosowany do masażu i w produkcji domowych świec oraz kosmetyków.
Lawenda znajduje zastosowanie zarówno w kosmetyce, aromaterapii jak i ziołolecznictwie. Uzyskany z niej olejek jest stosowany do aromatyzowania perfum i kosmetyków, jako środek do masażu, sposób na złagodzenie, bólu, stresu i bezsenności oraz wspomaganie leczenia infekcji dróg oddechowych.