PoradyLajfhakiSprzedawca dosadnie wskazał mi, czym różnią się wrzosy od wrzośców. Już ich nie mylę

Sprzedawca dosadnie wskazał mi, czym różnią się wrzosy od wrzośców. Już ich nie mylę

czym różnią się wrzosy od wrzośców, fot. Genialne
czym różnią się wrzosy od wrzośców, fot. Genialne
28.09.2023 14:23

Nie ma bez nich jesieni, ponieważ jak co sezon zdobią nasze parapety oraz ogrody. W sklepach mamy ogromny ich wybór w różnych rozmiarach i kolorach. Jednak mało osób wie, czym różnią się wrzosy od wrzośców.

Na pierwszy rzut oka nie widać różnicy, ponieważ często używamy tych dwóch określeń wymiennie. To błąd, gdyż są to dwie zupełnie różne rośliny. Do ich wspólnych cech należy rozmiar oraz to, że są zimozielone. Na dodatek pełnią funkcje dekoracyjne i są łatwe w uprawie. Jednak na tym kończy się podobieństwo. Czym różnią się wrzosy od wrzośców?

Czym różnią się wrzosy od wrzośców?

Warto zwrócić uwagę na różnice pojawiające się między nimi. Wrzosy posiadają łuskowate liście, które rosną na łodygach pod kątem. Ich kwiatostany są kielichowate, natomiast wrzośców są igiełkowate. Wyrastają prostopadle do pędu, a kwiaty przypominają dzbanuszki. Wrzośce kwitną wiosną, czyli od lutego do kwietnia, natomiast wrzosy od lipca do października. Najbardziej popularnym gatunkiem wrzosu jest wrzos pospolity, który osiąga do nawet 50 cm wysokości. Natomiast u wrzośców renomą poszczycić mogą się wrzosiec krwisty, bagienny, Watsona, popielaty i rozpierzchły.

Czym podlewać wrzosy? Fot. Pixabay
Czym podlewać wrzosy? Fot. Pixabay

Co warto wiedzieć o wrzosach i wrzoścach?

Decydując się na uprawę wrzosów lub wrzośców, warto dobrać takie odmiany, aby co sezon kwitła kolejna z nich. W ten sposób wyróżnią się kolorami, kwiatostanami, liśćmi, pokrojem oraz wysokością. Jesień to nie tylko idealny czas na ozdabianie nimi ogrodu, ale też ich sadzenie. Warto wykonać je od września do połowy października lub na wiosnę. Najlepiej jest to wykonać na przełomie marca i kwietnia. Rośliny te powinny być sadzone w grupach po około 15 sztuk jednej odmiany. Nie bez znaczenia jest także odległość między wrzosami lub wrzoścami. Przy małych odmianach powinna wynosić od 20 do 30 cm, a w przypadku wysokich — 45-60 cm. Na koniec wystarczy obficie je podlać, a szybko się ukorzenią. Równie istotne znaczenie ma gleba oraz stanowisko, na jakim zostaną posadzone. Powinno być ono dobrze nasłonecznione, suche oraz osłonięte od wiatru. Natomiast ziemia dla wrzosów i wrzośców ma być lekka, o kwaśnym odczynie pH. Zasilanie to też ważna kwestia w ich hodowli, a powinno się wykonywać ten zabieg na wiosnę.

Warto wiedzieć, czym podlewać wrzosy. Fot. Pixabay
Warto wiedzieć, czym podlewać wrzosy. Fot. Pixabay
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także