Na zbieraniu kasztanów można nieźle zarobić! Oto jak działa jesienny biznes
Kasztany można zbierać nie tylko dla zabawy czy żeby robić z nich ludziki dla dzieci, ale także dla zarobku. Sprzedaż kasztanów w skupie nie jest może bardzo intratnym biznesem, ale pozwala trochę dorobić w okresie jesiennym.
07.10.2023 16:08
Sezon na kasztany powoli zaczyna się rozkręcać. Pod drzewami kasztanowców w parkach i na skwerach leży coraz więcej brązowych owoców. Większość z nas zbiera ich choć trochę, by ozdobić dom lub wykorzystać je do robienia ludzików dla dzieci. Zbieranie kasztanów może być również formą dodatkowego zarobku. Wyjaśniamy, jak działa sprzedaż kasztanów w skupie.
Po co skupowane są kasztany?
Kasztany, które możemy znaleźć w parkach i na skwerach, nie nadają się do jedzenia (w przeciwieństwie do kasztanów jadalnych), ale są pożądanym surowcem w przemyśle. Skupują je przede wszystkim firmy kosmetyczne i farmaceutyczne. Ma to związek z zawartą w nich escyną. Ta naturalna substancja ma wiele przydatnych właściwości. Działa przeciwzapalnie, łagodzi ból i zmniejsza obrzęki, a także poprawia elastyczność naczyń krwionośnych oraz przepływ krwi. Z tego powodu wykorzystuje się ją do produkcji leków oraz maści m.in. przeciwko hemoroidom. W kosmetologii ceni się natomiast jej właściwości przeciwzapalne, oczyszczające, ściągające i relaksujące. Wyciąg z kasztanów jest dodawany do toników, maseczek, kremów oraz żelów do pielęgnacji stóp i rąk, a także płynów do kąpieli.
Jakie kasztany można zanieść do skupu?
Aby sprzedaż kasztanów w skupie była możliwa, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim kasztany muszą być obrane z łupinek. Poza tym powinny być odpowiednio wyselekcjonowane. Nie mogą być w żaden sposób uszkodzone ani pokryte pleśnią. Przed dostarczeniem ich do skupu należy więc zapewnić im dobre warunki przechowywania. Najlepiej umieścić je w suchym i chłodnym miejscu.
Czy sprzedaż kasztanów w skupie się opłaca?
Sprzedaż kasztanów w skupie zwykle jest możliwa tylko w przypadku konkretnych (dość dużych) ilości surowca. Takie punkty przyjmują tylko ilości hurtowe (najczęściej minimum kilkaset kilogramów). Z tego powodu sprzedaż kasztanów jest polecana jako dodatkowy zarobek dla szkół i przedszkoli (w końcu dzieci uwielbiają zbierać kasztany!). Cena za kilogram kasztanów bywa różna w zależności od województwa. Z pierwszych tegorocznych ogłoszeń wynika, że najwięcej można zarobić w woj. zachodniopomorskim, gdzie skupy oferują 1,70 zł za kilogram owoców. Są jednak również takie regiony (np. Mazowsze i Pomorze), gdzie za kilogram można dostać tylko 1 zł.