Tak pozbędziesz się kleszczy z ogrodu. Ten środek szybko je wykurzy
Kleszcze atakują nie tylko w lasach i parkach. Mogą pojawić się również w twoim ogrodzie. Podpowiadamy, jaki środek na kleszcze zastosować, by niebezpieczne owady szybko się z niego wyniosły.
27.07.2023 16:53
Kleszcze są aktywne od wczesnej wiosny do jesieni. Atakują głównie przed południem lub pod wieczór. Te niewielkie owady przenoszą groźne choroby takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Z tego powodu należy chronić przed nimi siebie i swoich bliskich. Wyjaśniamy, jaki jest skuteczny środek na kleszcze, które zadomowiły się w twoim ogrodzie.
Co przyciąga kleszcze do ogrodu?
Obecność kleszczy w ogrodzie jest związana z roślinami, które się w nim znajdują. Przyciągają je m.in. bardzo popularne żywotniki, czyli tuje. Pajęczaki pojawiają się również w miejscach, gdzie występują mszaki, wysokie trawy oraz gęste krzaki. Wśród tych ostatnich owady najchętniej wybierają m.in. jeżyny oraz czarny bez. Kleszcze przyciąga również leszczyna, szczególnie jeśli rośnie w cieniu. Jeżeli masz w swoim ogrodzie którąś z tych roślin, możesz z dużym prawdopodobieństwem założyć, że te groźne pajęczaki wybrały ją na swoją siedzibę. Aby się ich pozbyć, zastosuj naturalny środek na kleszcze.
Jaki środek na kleszcze stosować w ogrodzie?
W walce z kleszczami pomoże ziemia okrzemkowa, nazywana również diatomitem. Ta miękka skała jest stosowana m.in. w przemyśle, ale doskonale sprawdza się również, jako środek na kleszcze. Wykorzystanie jej w ogrodzie jest bardzo proste. Wystarczy rozsypać proszek na ziemię i rozprowadzić przy pomocy grabi. Ziemia okrzemkowa sprawi, że owady nie będą mogły składać jaj i szybko zaczną szukać innego miejsca bytowania. Ten prosty zabieg będzie chronił rośliny ogrodowe również przed innymi szkodnikami — ślimakami, ziemiórkami, mszycami oraz przędziorkami. Aby chronić swój ogród, pamiętaj o rozsypywaniu ziemi okrzemkowej po każdym deszczu, ponieważ woda szybko ją wymywa.
Co jeszcze pomoże na kleszcze w ogrodzie?
Ziemia okrzemkowa to nie jedyny środek na kleszcze w ogrodzie. Inną, również ekologiczną i bezpieczną alternatywą, jest zasadzenie roślin, które je odstraszają. Pajęczaki będą trzymały się z daleka, jeśli będziesz uprawiać m.in.: kocimiętkę, lawendę, rozmaryn, tymianek, czosnek, wrotycz, miętę, pelargonie lub aksamitki. Innym sposobem na pozbycie się niebezpiecznych owadów jest wykonanie oprysku z cebuli lub chrzanu. Posiekaj 150 g wybranego warzywa i zalej 5 l wody. Odstaw mieszankę na 12 godzin, a po tym rozpyl preparat na roślinach w ogrodzie oraz na trawniku. Nie musisz omijać kwiatów, owoców i warzyw, ponieważ ten środek na kleszcze jest w pełni bezpieczny dla wszelakiej roślinności.