PoradyTak pozbędziesz się kleszczy z ogrodu. Ten środek szybko je wykurzy

Tak pozbędziesz się kleszczy z ogrodu. Ten środek szybko je wykurzy

Oto skuteczny środek na kleszcze w ogrodzie. Fot. Getty Images/Genialne.pl
Oto skuteczny środek na kleszcze w ogrodzie. Fot. Getty Images/Genialne.pl
27.07.2023 16:53

Kleszcze atakują nie tylko w lasach i parkach. Mogą pojawić się również w twoim ogrodzie. Podpowiadamy, jaki środek na kleszcze zastosować, by niebezpieczne owady szybko się z niego wyniosły.

Kleszcze są aktywne od wczesnej wiosny do jesieni. Atakują głównie przed południem lub pod wieczór. Te niewielkie owady przenoszą groźne choroby takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Z tego powodu należy chronić przed nimi siebie i swoich bliskich. Wyjaśniamy, jaki jest skuteczny środek na kleszcze, które zadomowiły się w twoim ogrodzie.

Co przyciąga kleszcze do ogrodu?

Obecność kleszczy w ogrodzie jest związana z roślinami, które się w nim znajdują. Przyciągają je m.in. bardzo popularne żywotniki, czyli tuje. Pajęczaki pojawiają się również w miejscach, gdzie występują mszaki, wysokie trawy oraz gęste krzaki. Wśród tych ostatnich owady najchętniej wybierają m.in. jeżyny oraz czarny bez. Kleszcze przyciąga również leszczyna, szczególnie jeśli rośnie w cieniu. Jeżeli masz w swoim ogrodzie którąś z tych roślin, możesz z dużym prawdopodobieństwem założyć, że te groźne pajęczaki wybrały ją na swoją siedzibę. Aby się ich pozbyć, zastosuj naturalny środek na kleszcze.

Jaki środek na kleszcze stosować w ogrodzie? Fot. Freepik
Jaki środek na kleszcze stosować w ogrodzie? Fot. Freepik

Jaki środek na kleszcze stosować w ogrodzie?

W walce z kleszczami pomoże ziemia okrzemkowa, nazywana również diatomitem. Ta miękka skała jest stosowana m.in. w przemyśle, ale doskonale sprawdza się również, jako środek na kleszcze. Wykorzystanie jej w ogrodzie jest bardzo proste. Wystarczy rozsypać proszek na ziemię i rozprowadzić przy pomocy grabi. Ziemia okrzemkowa sprawi, że owady nie będą mogły składać jaj i szybko zaczną szukać innego miejsca bytowania. Ten prosty zabieg będzie chronił rośliny ogrodowe również przed innymi szkodnikami — ślimakami, ziemiórkami, mszycami oraz przędziorkami. Aby chronić swój ogród, pamiętaj o rozsypywaniu ziemi okrzemkowej po każdym deszczu, ponieważ woda szybko ją wymywa.

Ziemia okrzemkowa to skuteczny środek na kleszcze. Fot. Genialne.pl
Ziemia okrzemkowa to skuteczny środek na kleszcze. Fot. Genialne.pl

Co jeszcze pomoże na kleszcze w ogrodzie?

Ziemia okrzemkowa to nie jedyny środek na kleszcze w ogrodzie. Inną, również ekologiczną i bezpieczną alternatywą, jest zasadzenie roślin, które je odstraszają. Pajęczaki będą trzymały się z daleka, jeśli będziesz uprawiać m.in.: kocimiętkę, lawendę, rozmaryn, tymianek, czosnek, wrotycz, miętę, pelargonie lub aksamitki. Innym sposobem na pozbycie się niebezpiecznych owadów jest wykonanie oprysku z cebuli lub chrzanu. Posiekaj 150 g wybranego warzywa i zalej 5 l wody. Odstaw mieszankę na 12 godzin, a po tym rozpyl preparat na roślinach w ogrodzie oraz na trawniku. Nie musisz omijać kwiatów, owoców i warzyw, ponieważ ten środek na kleszcze jest w pełni bezpieczny dla wszelakiej roślinności.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także