Sukulenty w szkle, idealne dla początkujących ogrodników

Sukulenty w szkle, idealne dla początkujących ogrodników

Jak uprawiać sukulenty w szkle Fot. Freepik
Jak uprawiać sukulenty w szkle Fot. Freepik
02.11.2022 17:57

Sukulenty to idealne rośliny dla zapominalskich oraz początkujących ogrodników. One wiele wybaczają. Przekonaj się, jak uprawiać sukulenty w szkle i zrób z nich ciekawą dekorację.

Jak zacząć uprawiać sukulenty w szklanych pojemnikach?

Różnego rodzaju pojemniki ze szkła są o wiele bardziej dekoracyjne niż zwykłe doniczki. Dodatkowo, oprócz samych roślin, można w nich umieścić także elementy ozdobne czy kamyczki.

Jak uprawiać sukulenty w szkle, fot. Unsplash
Jak uprawiać sukulenty w szkle, fot. Unsplash

Przed przystąpieniem do wykonywania dekoracji w szkle, udaj się na zakupy. Potrzebne Ci będę:

  • Szklane pojemniki: powinny być szczelne i posiadać otwór, przez który włożysz do środka sukulenty. Do tego celu idealnie sprawdzą się szklane kule, małe akwaria, kieliszki, wazony, miski bądź słoje.
  • Elementy dekoracyjne: kamyczki, szyszki, kolorowy piasek, muszelki, kawałki gałązek, mech czy sznurek (do przewiązania słoików na zewnątrz).
  • Odpowiednie podłoże: musi być przepuszczalne, aby korzenie sukulentów nie były cały czas zanurzone w wodzie. Najlepiej zatem jeżeli postawisz na trzy warstwy: otoczaki, granulat bądź żwirek (pochłania nadmiar wody oraz zapewnia korzeniom dopływ powietrza) oraz ziemia przeznaczona do uprawy sukulentów.

Jakie gatunki sukulentów najlepiej rosną w szkle?

Oczywiście nie każdy gatunek sukulentów będzie dobrze prezentował się w szklanym pojemniku. Zdecydowanie nie sięgaj po okazy, które osiągają duże rozmiary, a także szybko rosną. Najlepsze będą rośliny, które nie potrzebują dużo wody, a także mają powolne tempo wzrostu i nie rozkrzewiają się na boki.

Jak uprawiać sukulenty w szkle, fot. Unsplash
Jak uprawiać sukulenty w szkle, fot. Unsplash

Sięgnij po:

  • Litopsy: ich liście są płaskie i ścięte. Dzięki temu przypominają zielonkawe, żywe kamienie. Preferują nasłonecznione stanowiska i umiarkowane podlewanie.
  • Aloes: w podłużnych wazonach świetnie prezentują się jego długie, wysmukłe liście. Musisz jednak pamiętać, że aloes rośnie stosunkowo szybko.
  • Eszewerię: urzeka swoimi mięsistymi i kolorowymi rozetami, które nie wymagają częstego podlewania oraz nawożenia.
  • Opuncję: ma jajowate i wydłużone pędy, na których szczycie pojawiają się kwiaty.
  • Mamilarię: najbardziej dekoracyjną częścią tego walcowatego kaktusa, są kolorowe kwiaty, które zdobią pędy.
  • Hatiorę: przypomina morskie wodorosty o przekroju patyczków. Lubi wilgoć, a na jej pędach pojawiają się żółte kwiaty.

Natomiast do wypełnienia pustej przestrzeni między roślinami dobrze sprawdzą się litopsy i mech. Ten ostatni zadba o utrzymanie odpowiedniej wilgotności całej kompozycji.

Jak sadzić sukulenty w szkle?

  • Na samo dno szklanego pojemnika ułóż warstwę otoczaków. Powinna mieć 2-3 cm. To ona zatrzyma nadmiar wody.
  • Kolejna warstwa to drenaż (żwirek bądź granulat). Zadbaj o to, aby miała maksymalnie 2 cm. Dzięki niej korzenie zostaną odseparowane od nadmiaru wody.
  • Na końcu rozłóż podłoże przeznaczone dla sukulentów (ok. 3 cm wysokości).
  • Później w glebie zrób dołeczki i wsadź w nie rośliny. Pamiętaj, aby nie umieszczać ich zbyt ciasno. Powinny mieć przestrzeń do rozwoju i jednakowy dostęp do powietrza, a także słońca.
  • Całą kompozycję dopełnij mchem i elementami ozdobnymi. Całość utworzy w szklanym pojemniku wyjątkowy mikroklimat.
Jak uprawiać sukulenty w szkle, fot. Unsplash
Jak uprawiać sukulenty w szkle, fot. Unsplash

Jak pielęgnować sukulenty w szkle?

Najważniejsze jest podlewanie. Jeżeli je zaniedbasz, to liście sukulentów zaczną się marszczyć. Latem nawadniaj rośliny raz na tydzień. Natomiast zimą ogranicz podlewanie do jednego razu w miesiącu. Podczas podlewania nie zalej liści sukulentów wodą (w przeciwnym razie zaczną gnić). Dlatego najlepiej robić to za pomocą strzykawki.

W okresie wegetacyjnym zastosuj odpowiedni nawóz do sukulentów. Wystarczy zaaplikować go 2-3 razy. I co najważniejsze, do nawodnienia używaj wodę odstanę przez minimum 24 godziny.

Musisz też wybrać właściwe miejsce dla swojej sukulentowej kompozycji. Nie może ona stać z dala od światła, gdyż wówczas rośliny stracą swoje kolory. Ciemne kąty nie są dla nich. Dobre będzie jasne miejsce z rozproszonym światłem słonecznym.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także