Sukulenty w szkle, idealne dla początkujących ogrodników

Jak uprawiać sukulenty w szkle Fot. Freepik
Jak uprawiać sukulenty w szkle Fot. Freepik

02.11.2022 17:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sukulenty to idealne rośliny dla zapominalskich oraz początkujących ogrodników. One wiele wybaczają. Przekonaj się, jak uprawiać sukulenty w szkle i zrób z nich ciekawą dekorację.

Jak zacząć uprawiać sukulenty w szklanych pojemnikach?

Różnego rodzaju pojemniki ze szkła są o wiele bardziej dekoracyjne niż zwykłe doniczki. Dodatkowo, oprócz samych roślin, można w nich umieścić także elementy ozdobne czy kamyczki.

Jak uprawiać sukulenty w szkle, fot. Unsplash
Jak uprawiać sukulenty w szkle, fot. Unsplash

Przed przystąpieniem do wykonywania dekoracji w szkle, udaj się na zakupy. Potrzebne Ci będę:

 • Szklane pojemniki: powinny być szczelne i posiadać otwór, przez który włożysz do środka sukulenty. Do tego celu idealnie sprawdzą się szklane kule, małe akwaria, kieliszki, wazony, miski bądź słoje.
 • Elementy dekoracyjne: kamyczki, szyszki, kolorowy piasek, muszelki, kawałki gałązek, mech czy sznurek (do przewiązania słoików na zewnątrz).
 • Odpowiednie podłoże: musi być przepuszczalne, aby korzenie sukulentów nie były cały czas zanurzone w wodzie. Najlepiej zatem jeżeli postawisz na trzy warstwy: otoczaki, granulat bądź żwirek (pochłania nadmiar wody oraz zapewnia korzeniom dopływ powietrza) oraz ziemia przeznaczona do uprawy sukulentów.

Jakie gatunki sukulentów najlepiej rosną w szkle?

Oczywiście nie każdy gatunek sukulentów będzie dobrze prezentował się w szklanym pojemniku. Zdecydowanie nie sięgaj po okazy, które osiągają duże rozmiary, a także szybko rosną. Najlepsze będą rośliny, które nie potrzebują dużo wody, a także mają powolne tempo wzrostu i nie rozkrzewiają się na boki.

Jak uprawiać sukulenty w szkle, fot. Unsplash
Jak uprawiać sukulenty w szkle, fot. Unsplash

Sięgnij po:

 • Litopsy: ich liście są płaskie i ścięte. Dzięki temu przypominają zielonkawe, żywe kamienie. Preferują nasłonecznione stanowiska i umiarkowane podlewanie.
 • Aloes: w podłużnych wazonach świetnie prezentują się jego długie, wysmukłe liście. Musisz jednak pamiętać, że aloes rośnie stosunkowo szybko.
 • Eszewerię: urzeka swoimi mięsistymi i kolorowymi rozetami, które nie wymagają częstego podlewania oraz nawożenia.
 • Opuncję: ma jajowate i wydłużone pędy, na których szczycie pojawiają się kwiaty.
 • Mamilarię: najbardziej dekoracyjną częścią tego walcowatego kaktusa, są kolorowe kwiaty, które zdobią pędy.
 • Hatiorę: przypomina morskie wodorosty o przekroju patyczków. Lubi wilgoć, a na jej pędach pojawiają się żółte kwiaty.

Natomiast do wypełnienia pustej przestrzeni między roślinami dobrze sprawdzą się litopsy i mech. Ten ostatni zadba o utrzymanie odpowiedniej wilgotności całej kompozycji.

Jak sadzić sukulenty w szkle?

 • Na samo dno szklanego pojemnika ułóż warstwę otoczaków. Powinna mieć 2-3 cm. To ona zatrzyma nadmiar wody.
 • Kolejna warstwa to drenaż (żwirek bądź granulat). Zadbaj o to, aby miała maksymalnie 2 cm. Dzięki niej korzenie zostaną odseparowane od nadmiaru wody.
 • Na końcu rozłóż podłoże przeznaczone dla sukulentów (ok. 3 cm wysokości).
 • Później w glebie zrób dołeczki i wsadź w nie rośliny. Pamiętaj, aby nie umieszczać ich zbyt ciasno. Powinny mieć przestrzeń do rozwoju i jednakowy dostęp do powietrza, a także słońca.
 • Całą kompozycję dopełnij mchem i elementami ozdobnymi. Całość utworzy w szklanym pojemniku wyjątkowy mikroklimat.
Jak uprawiać sukulenty w szkle, fot. Unsplash
Jak uprawiać sukulenty w szkle, fot. Unsplash

Jak pielęgnować sukulenty w szkle?

Najważniejsze jest podlewanie. Jeżeli je zaniedbasz, to liście sukulentów zaczną się marszczyć. Latem nawadniaj rośliny raz na tydzień. Natomiast zimą ogranicz podlewanie do jednego razu w miesiącu. Podczas podlewania nie zalej liści sukulentów wodą (w przeciwnym razie zaczną gnić). Dlatego najlepiej robić to za pomocą strzykawki.

W okresie wegetacyjnym zastosuj odpowiedni nawóz do sukulentów. Wystarczy zaaplikować go 2-3 razy. I co najważniejsze, do nawodnienia używaj wodę odstanę przez minimum 24 godziny.

Musisz też wybrać właściwe miejsce dla swojej sukulentowej kompozycji. Nie może ona stać z dala od światła, gdyż wówczas rośliny stracą swoje kolory. Ciemne kąty nie są dla nich. Dobre będzie jasne miejsce z rozproszonym światłem słonecznym.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także