PoradyTe światła są zakazane przy ograniczonej widoczności. Za błąd można słono zapłacić

Te światła są zakazane przy ograniczonej widoczności. Za błąd można słono zapłacić

Takie światła są zakazane przy ograniczonej widoczności. Fot. Freepik
Takie światła są zakazane przy ograniczonej widoczności. Fot. Freepik
23.10.2023 19:45

Jeśli na co dzień korzystasz ze świateł do jazdy dziennej, jesienią i zimą musisz mieć się na baczności. Używanie ich w niektóre dni może zakończyć się mandatem. Przepisy mówią jasno, czy takie światła można stosować np. przy ograniczonej widoczności.

Odpowiednie oświetlenie auta ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Właśnie dlatego powinno być dobrane stosownie do pory dnia oraz warunków panujących na drodze. Wyjaśniamy, jakie światła powinieneś wybrać, gdy pada lub widoczność ogranicza mgła. Błąd może kosztować od 150 do 300 zł.

Co o światłach w samochodzie mówią przepisy?

Od jesieni 2005 roku w Polsce obowiązuje nakaz jeżdżenia z włączonymi światłami przez całą dobę. Zgodnie z Kodeksem drogowym możesz używać albo świateł mijania, albo świateł do jazdy dziennej. Pierwsze włączają się razem ze światłami pozycyjnymi (z przodu i z tyłu). Są ustawione w dół, by oświetlać drogę i prawe pobocze, ale nikogo nie oślepiać (co ma znaczenie przede wszystkim w nocy). Drugie świecą się tylko z przodu. Emitują niewiele światła, ale są skierowane ku górze, dlatego możesz używać ich tylko w ciągu dnia (nocą mogłyby oślepiać innych kierowców). Dzięki temu auto jest dobrze widoczne i nie zużywa (bez potrzeby, jak sądzi wielu kierowców) tylnych świateł pozycyjnych.

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jakie światła wybrać przy ograniczonej widoczności. Fot. Freepik
Każdy kierowca powinien wiedzieć, jakie światła wybrać przy ograniczonej widoczności. Fot. Freepik

Jakie światła włączać przy ograniczonej widoczności?

Zarówno w nocy, jak i w warunkach zmniejszonej widoczności (np. w czasie deszczu lub mgły), powinieneś używać świateł mijania (nazywanych też krótkimi) lub przednich świateł przeciwmgłowych. Przepisy dopuszczają też korzystanie z jednych i drugich jednocześnie. W obu tych przypadkach automatycznie włączają się światła pozycyjne, które sprawiają, że auto jest oświetlone także z tyłu. Co ważne, powinieneś bardzo uważać ze światłem przeciwmgłowym tylnym. Użycie go przewidziano tylko na sytuacje, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów. Przepisy nakazują wyłączenie go, gdy tylko warunki się poprawią. To bardzo ważne, ponieważ silne czerwone światło emitowane z tyłu twojego samochodu mogłoby być bardzo męczące dla kierowców jadących za tobą.

Odpowiednie światła przy ograniczonej widoczności zapewniają tobie i innym bezpieczeństwo. Fot. Freepik
Odpowiednie światła przy ograniczonej widoczności zapewniają tobie i innym bezpieczeństwo. Fot. Freepik

Jakie światła włączyć przy ograniczonej widoczności, jadąc rowerem lub hulajnogą?

Zgodnie z przepisami drogowymi rowery i hulajnogi powinny być wyposażone w sprawne oświetlenie. W dzień nie trzeba go włączać. Powinieneś natomiast korzystać z niego zawsze po zmroku. Prawo drogowe nakazuje włączyć je także przy kiepskich warunkach pogodowych. Mało tego, jeśli jedziesz rowerem lub hulajnogą przy słabej widoczności, powinieneś jechać poboczem. Jeśli nie jest to możliwe, prawo nakazuje, byś trzymał się prawej krawędzi jezdni i nie wyprzedał innych pojazdów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także