PoradyJeśli też tak robisz, nie dziw się, że szyba w aucie długo rano odparowuje

Jeśli też tak robisz, nie dziw się, że szyba w aucie długo rano odparowuje

Podpowiadamy, jak szybko odparować szyby w samochodzie. Fot. Freepik
Podpowiadamy, jak szybko odparować szyby w samochodzie. Fot. Freepik
27.09.2023 09:46, aktualizacja: 27.09.2023 10:08

Jesienią i zimą parujące szyby są zmorą kierowców. Czekanie aż para zniknie, zajmuje sporo czasu. Co rano, gdy spieszymy się do pracy, stanowi spory kłopot. Podpowiadamy, jak szybko odparować szyby w samochodzie, by nie tracić cennych minut.

Parowanie szyb w aucie jest zupełnie naturalnym, ale bardzo irytującym zjawiskiem. Niestety jesienią i zimą nie da się go całkowicie uniknąć. Jest jednak kilka sposobów, by ograniczyć niechciany efekt. Istnieją również proste triki, dzięki którym szybciej odparujesz szyby i zaoszczędzisz sporo czasu.

Dlaczego szyby w aucie parują?

Efekt parowania szyb jest nierozerwalnie związany z warunkami atmosferycznymi. Przyczyn osadzania się na szybach warstwy ograniczającej widoczność jest kilka. Przede wszystkim chodzi o różnicę temperatur wewnątrz i na zewnątrz auta. Jeśli dodatkowo "wniesiesz" do samochodu wilgoć np. na butach lub kurtce, pary będzie jeszcze więcej. Nie bez znaczenia jest również to, jak dbasz o samochód. Wilgotna tapicerka czy welurowe dywaniki, a także zabrudzenia na szybach to czynniki, które przyczyniają się do większego parowania.

Jak szybko odparować szyby w samochodzie? Fot. Freepik
Jak szybko odparować szyby w samochodzie? Fot. Freepik

Jak szybko odparować szyby w samochodzie?

To, jak szybko odparowują szyby, zależy od zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza wewnątrz auta. Zaraz po uruchomieniu silnika ustaw nawiew na największą temperaturę i moc. Włącz też klimatyzację, ponieważ dzięki niej powietrze lepiej krąży po samochodzie, co sprzyja odparowywaniu szyb. Ustaw nawiew na przednią szybę i skieruj wszystkie wywietrzniki na szyby oraz lusterka (jeśli też są zaparowane). Upewnij się, że obieg powietrza jest otwarty. Zamknięty obieg to duży błąd w tej sytuacji. Uchyl też wszystkie okna (również tylne). Powietrze wpadające do auta z zewnątrz sprzyja szybszemu pozbyciu się pary.

Jak szybko odparować szyby w samochodzie? Fot. Freepik
Jak szybko odparować szyby w samochodzie? Fot. Freepik

Co zrobić, żeby ograniczyć parowanie szyb?

Jak wspomnieliśmy, efektu parowania nie da się całkowicie wyeliminować. Można jednak mocno go ograniczyć. Najlepszym sposobem, by to zrobić, jest dbanie o czystość auta. Welurowe dywaniki, które łatwo zawilgocić i zabrudzić, zmień na jesień i zimę na gumowe, które łatwiej utrzymać w czystości. Regularnie odkurzaj siedzenia i wietrz wnętrze auta, by pozbyć się ewentualnej wilgoci. Czyść szyby od wewnątrz. Pył, tłuszcz i inne zabrudzenia zwiększają ilość pary na szybach. Po umyciu szklanych powierzchni możesz dodatkowo zabezpieczyć je sprayem typu "anty-para". Pamiętaj też o regularnej wymianie filtra kabinowego. Gdy jest zabrudzony, nie działa prawidłowo, co ma duży wpływ na działanie ogrzewania i klimatyzacji. Dobrym rozwiązaniem jest też wożenie w aucie pochłaniacza wilgoci. Sprawdzi się tu m.in. niewielki pojemnik z kawą (mieloną lub w ziarnach). Poza wilgocią zlikwiduje ona również brzydkie zapachy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także