PoradyLajfhakiŚwiętuj Dzień Psa. Nie ma wierniejszego przyjaciela człowieka

Świętuj Dzień Psa. Nie ma wierniejszego przyjaciela człowieka

dzień psa, fot. Freepik
dzień psa, fot. Freepik
01.07.2023 12:43, aktualizacja: 01.07.2023 13:01

To ważny czas dla naszych czworonogów, które są naszymi towarzyszami w codziennym życiu. Obchodzony jest 1 lipca i nie ogranicza się tylko do świętowania. Dowiedz się, na czym polega dzień psa.

Święto to jest doskonałą okazją, aby pomyśleć o naszych milusińskich oraz o tych czworonogach, które miały mniej szczęścia w życiu. Bardzo często zdarza się, że wiele psów nigdy nie znalazło szczęśliwego, a także bezpiecznego domu.

Dzień Psa w Polsce

Każdy pies zasługuje na uwagę człowieka. Statystycznie duży odsetek tych zwierząt nie jest szczęśliwych. Warto wiedzieć, że ich pierwsze miesiące życia są decydujące i kształtują ich psychikę na całe życie. Niestety wiele osób zapomina o tym, traktując psy bez serca, a także jakiegokolwiek uczucia. Data 1 lipca nie jest przypadkowa. Początek wakacji to czas, kiedy najwięcej pupili jest porzucanych. Według badań Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami liczba zostawianych na pastwę losu zwierząt wzrasta latem o 30% (w porównaniu z innymi miesiącami w roku). Ludzie stosują bezwzględne i łamiące serce sposoby na pozbycie się ich. Bardzo często zostawiają je przywiązane do leśnych drzew lub wywożą jak najdalej od domu. Zagubiony pies nie ma wtedy szans na poradzenie sobie w takim otoczeniu. Głównym powodem wyrzucania czworonogów są wakacyjne wyjazdy, na które opiekunowie nie mogą zabierać zwierząt.

A selective focus shot of an adorable golden retriever outdoors
A selective focus shot of an adorable golden retriever outdoors

Co grozi za porzucenie psa?

Warto wiedzieć, że nie każdy właściciel jest dobrym opiekunem dla psa. Wielu z nich nie poświęca zwierzęciu czasu, nie dba o jego potrzeby, więzi go na łańcuchu, a nawet stosuje przemoc. Dlatego tak ważne jest uświadamianie społeczne, że za złe traktowanie psów grożą surowe kary. Osoba, która dopuści się porzucenia czworonoga, może otrzymać karę od 3 do 5 lat pozbawienia wolności, jeśli dokonała tego ze szczególnym okrucieństwem. Ponadto może dostać także grzywnę w wysokości do 100 tysięcy złotych, którą musi wpłacić na charytatywne zbiórki lub ochronę zwierząt. Warto dodać, że każda forma znęcania się nad zwierzętami jest przestępstwem.

Photo of a sad dog and a hand touching it through bars at a shelter.
Photo of a sad dog and a hand touching it through bars at a shelter.

Pozostałe święta czworonogów

Dzień Psa w USA obchodzony jest 26 sierpnia i ma ogromne znaczenie. Tamtejsze społeczeństwo darzy ogromnym szacunkiem nie tylko swoich milusińskim, ale też zwierzętom, które pracują w ratownictwie oraz służbach specjalnych np. wyszukują bomby lub narkotyki. W tym dniu zachęca się Amerykanów do adopcji porzuconych zwierząt. Natomiast w Polsce 25 października obchodzi się Dzień Kundelka, który poświęcony jest zwierzętom ze schronisk. Organizowane są wtedy m.in. koncerty charytatywne, podczas których zbiera się datki oraz potrzebne akcesoria.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także