PoradySzyszka pogodynka działa jak stacja pogodowa. Z nią deszcz cię nie zaskoczy

Szyszka pogodynka działa jak stacja pogodowa. Z nią deszcz cię nie zaskoczy

Natura jest pełna tajemnic, a poznanie ich może bardzo ułatwić nam życie. Rośliny potrafią np. przewidywać pogodę znacznie lepiej niż my sami. Wystarczy bacznie je obserwować, by zorientować się, że np. wkrótce będzie padać. Jako naturalna stacja pogodowa świetnie sprawdzi się m.in. szyszka pogodynka.

jak złodzieje oznaczają domy, fot. Genialne
jak złodzieje oznaczają domy, fot. Genialne

Rośliny wypracowały wiele mechanizmów obronnych, by przetrwać w różnych warunkach. To właśnie dlatego reagują m.in. na zmiany pogody. Czasem robią to na tyle wcześnie, że my, ludzie, nawet nie domyślamy się, iż nadciąga deszcz.

Jak działa szyszka pogodynka?

Szyszką pogodynką może być dowolna szyszka, którą znajdziesz w lesie. Gatunek drzewa, z którego pochodzi, nie ma najmniejszego znaczenia. Po prostu podczas spaceru znajdź ładną szyszkę i zabierz ją do domu. Aby łatwo sprawdzać, jaka będzie aura, połóż ją na parapecie, balkonie lub w innym miejscu. Pamiętaj tylko, że ta prosta stacja pogodowa musi znajdować się na zewnątrz. I tyle! Aby dowiedzieć się, jaka będzie pogoda, bacznie ją obserwuj. Szyszka będzie się zwijać i zamykać swoje łuski, gdy wyczuje zwiększoną wilgotność powietrza. Ten prosty zabieg ma chronić nasiona przed zamoczeniem. Zamknięta szyszka będzie więc sygnałem, że wkrótce mogą wystąpić opady deszczu. Z kolei rozłożone skrzydełka szyszki pozwalające na rozsianie nasion to znak, że szykuje się ładny dzień.

Szyszka pogodynka to niezawodny sposób na sprawdzenie, czy idzie deszcz. Fot. Freepik
Szyszka pogodynka to niezawodny sposób na sprawdzenie, czy idzie deszcz. Fot. Freepik

Jak inaczej przewidzieć pogodę, obserwując rośliny?

W prognozowaniu pogody na najbliższe godziny pomoże nie tylko szyszka pogodynka. Nadciągające opady możesz przewidzieć, obserwując również niektóre rośliny ogrodowe oraz domowe.

  • Jeśli zauważysz płacz roślin, czyli gutację, możesz spodziewać się deszczu. W ten sposób na zmiany ciśnienia oraz wilgotności powietrza reagują fuksja, monstera, filodendron, poziomka, klon, wierzba, kasztanowiec oraz czarna topola.
  • Jeżeli rozchodnik zamyka kwiaty na noc, to znak, że rano mogą wystąpić niewielkie opady.
  • Świerki, jodły oraz modrzewie kierują swoje gałęzie do dołu, gdy zbliżają się opady. Z kolei gdy ma być upalnie, wyciągają je w górę.
  • Paproć orlica pospolita wykręca liście do góry, gdy ma padać, i opuszcza je w dół, kiedy zapowiada się ładna pogoda. Co ciekawe, ta roślina jest bardzo wrażliwa i potrafi reagować na zmianę aury nawet z dwudniowym wyprzedzeniem.