PoradyLajfhakiNie zmarnujesz już żadnej rośliny doniczkowej. Tak działa sztuczka z szyszką

Nie zmarnujesz już żadnej rośliny doniczkowej. Tak działa sztuczka z szyszką

Podlewanie to kluczowy element uprawy każdej rośliny ogrodowej i domowej. Jednak często ciężko jest dobrać odpowiednie dla nich dawkowanie wody. Sztuczka z szyszką sosnową pomoże w pielęgnacji roślin.

sztuczka z szyszką sosnową fot. genialne.pl / freepik
sztuczka z szyszką sosnową fot. genialne.pl / freepik

Sposób ten pochodzi z Japonii, gdzie jest skutecznie stosowany przez miłośników roślin. Szyszka sosnowa poprawi kondycję szczególnie tych roślin doniczkowych, których głównym zadaniem jest oczyszczanie powietrza z toksyn.

Dlaczego warto stosować sztuczkę z szyszką sosnową?

Niewłaściwie zadbane rośliny mają przesuszoną glebę, zdeformowane i przebarwione łodygi oraz liście. Można uniknąć zmarnienia roślin, stosując domowe i tanie sposoby, jak również preparaty dostępne np. w kuchni. Pielęgnacja kwiatów nie wymaga drogich i skomplikowanych zabiegów lub chemii. Metoda z wykorzystaniem szyszki sosny jest bezpłatna, ekologiczna oraz ogólnodostępna.

Obraz

Sztuczka z szyszką sosnową

Wystarczy podczas spaceru zabrać ze sobą kilka szyszek do domu, a następnie położyć je na białym materiale lub kartce, aby wszystkie znajdujące się w niej owady wypełzły. Po tym czasie wystarczy umieścić szyszkę w ziemi doniczkowej i obserwować jej łuski. Jest to ważne ze względu na naturalne ruchy szyszki, ponieważ kiedy ziemia jest wilgotna, to jej łuski zamykają się, a kiedy sucha — pozostają otwarte. Mechanizm ten świetnie wskaże właścicielowi kwiatów, kiedy jest właściwa pora podlewania rośliny. W tej metodzie ważna jest tylko szyszka — niezależny jest jej gatunek ze względu na to, że wszystkie szyszki posiadają ten sam naturalny mechanizm obronny. Co ciekawe, mogą również prognozować pogodę.

Obraz

Pozostałe rośliny wskazujące wilgoć

  • Rozchodnik to roślina ogrodowa, która na pojawienie się deszczu reaguje zamknięciem kwiatów.
  • Paproć pospolita też jest znakomitym wskaźnikiem pogody, ponieważ kiedy ma padać, zwija swoje liście do góry, natomiast na ładną pogodę liście skręcają się na dół.
  • Również świerki, jodły oraz modrzewie są wyznacznikami pogody ze względu na ruch gałęzi. Jeśli będzie padało, to spuszczają je nisko, a kiedy mają nadejść upalne dni, wyciągają je wysoko.
  • Wiele roślin wyczuwa deszcz "płaczem", czyli pojawia się proces gutacji. Najczęściej zaobserwować go można na: wierzbach, monsterach, filodendronach lub fuksjach. Wtedy na ich liściach pojawiają się kropelki wody.