NewsyTa jedna rzecz odróżnia singli od mężczyzn w związkach. Wyczuje to niejedna kobieta

Ta jedna rzecz odróżnia singli od mężczyzn w związkach. Wyczuje to niejedna kobieta

Okazuje się, że singla można zidentyfikować z daleka i to bez większego trudu. Australijscy naukowcy sprawdzili, jak rozpoznać samotnego mężczyznę i wskazują 1 rzecz, która odróżnia go od kolegów będących w związkach.

Naukowcy odkryli, jak rozpoznać samotnego mężczyznę . Fot. Freepik
Naukowcy odkryli, jak rozpoznać samotnego mężczyznę . Fot. Freepik

Ludzkie ciało w wielu aspektach wciąż stanowi dla uczonych zagadkę. Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z Macquire University w Sydney pokazuje, że singla można poznać po 1 biologicznym czynniku. Wystarczy go... powąchać. Oto jak po zapachu można rozpoznać w tłumie samotnego mężczyznę.

Jak rozpoznać samotnego mężczyznę?

W badaniu, które wykazało, że single pachną inaczej niż mężczyźni w związkach, 82 kobiety oceniały woń wydzielaną przez 6 panów. Wynik jest zaskakujący. Okazuje się, że pojawiły się znaczące różnice w ocenie intensywności zapachu mężczyzn w związkach oraz tych, którzy nie mieli partnerek. Woń singli była zdaniem pań uczestniczących w eksperymencie silniejsza niż w przypadku ich kolegów mających stałe partnerki. Ta wiedza, zdaniem autorów badania, może w przyszłości pomóc zgłębić niektóre zagadnienia z dziedziny psychologii, np. to, w jaki sposób ludzie dobierają się w pary.

Jak rozpoznać samotnego mężczyznę po zapachu? Fot. Freepik
Jak rozpoznać samotnego mężczyznę po zapachu? Fot. Freepik

Dlaczego single pachną inaczej?

Wiadomo już, jak rozpoznać samotnego mężczyznę po zapachu. Nie jest jednak do końca jasne, dlaczego single pachną mocniej od mężczyzn żyjących w stałych związkach. Badacze, którzy dokonali zapachowego odkrycia, wskazują na kilka możliwych przyczyn.

  • Wyjaśnienie biologiczne mówi, że silny zapach pozwala się wyróżniać. Może być również symbolem dominacji.
  • Intensywny zapach ma także związek z wysokim poziomem testosteronu. Wiadomo, że hormon ten jest powiązany z zachowaniami, które mężczyźni podejmują w celu zdobycia partnerki. Wydaje się więc, że jest to dość logiczne wytłumaczenie. Mało tego, inne badania wykazały, że samotni mężczyźni faktycznie mają wyższy poziom testosteronu od swoich kolegów żyjących w związkach. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. Okazuje się bowiem, że poziom hormonu spada wraz z wiekiem, a im mężczyzna jest starszy, tym bardziej prawdopodobne jest, że żyje w związku.
  • Naukowcy przypuszczają, że silniejszy zapach singli może mieć związek również z innymi czynnikami. Zakładają, że mężczyźni w związkach odczuwają większą presję związaną z utrzymaniem higieny (nakładaną przez partnerki), co może wpływać na to, jak pachną.