PoradyLajfhakiJuż wiemy, dlaczego seniorzy specyficznie pachną. To nie przez brak higieny

Już wiemy, dlaczego seniorzy specyficznie pachną. To nie przez brak higieny

dlaczego seniorzy specyficznie pachną, fot. Freepik
dlaczego seniorzy specyficznie pachną, fot. Freepik
06.08.2023 17:38

Seniorzy mają swój charakterystyczny zapach. Nie jest to związane wcale z brakiem higieny. Naukowcy postanowili bliżej przyjrzeć się tej sprawie. Udało im się odkryć, dlaczego seniorzy specyficznie pachną. Wyniki ich badań są zaskakujące!

To oczywiste, że wraz z wiekiem zmienia się nasze ciało, w tym również jego zapach. Zauważalne jest to szczególnie u osób starszych. Wyjaśniamy, dlaczego seniorzy pachną w taki, a nie inny sposób.

Dlaczego seniorzy specyficznie pachną?

Dla jednych starość jest pięknym okresem w życiu, inni zaś panicznie się jej boją i najchętniej chcieliby jej uniknąć. Niestety czasu nie da się zatrzymać, tak samo jak procesów starzenia, które zachodzą w naszych organizmach. Naukowcy z Jokohamy postanowili zrobić badania odnoszące się do wydzielanego przez seniorów specyficznego zapachu. On większości z nas kojarzy się ze stęchlizną, naftaliną lub czymś tłustym. Wyniku badań grupy ekspertów mówią jasno. Za zmiany w organizmie i pojawienie się tego zapachu odpowiada związek chemiczny o nazwie 2-nonenal. Powstaje one w wyniku utleniania się kwasów tłuszczowych w ciele. Badania pokazały, że organizmy osób starszych produkują go znacznie więcej i dlatego właśnie pachną charakterystycznie. Mało tego, związek ten jest pozostałością genetyczną po naszych przodkach, którzy za pomocą właśnie woni potrafili określać wiek i stan zdrowia innych osobników. Naukowcy mówią też, że nie każdy staruszek wydziela tak mocny zapach, wynika to z ilości powyższego związku występującego w organizmie. Nie jest to na pewno żaden powód do wstydu.

Closeup of a support hands
Closeup of a support hands

Sposób na zapach seniora

Niestety często wiele osób mylnie uważa, że seniorzy dziwnie pachną ze względu na brak higieny. Jest to surowy i nieprawidłowy osąd, ponieważ, jak już wspomnieliśmy, te dwie rzeczy nie mają ze sobą nic wspólnego. Zwłaszcza, że udowodniono, iż 2-nonenal nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego żaden, nawet najbardziej dokładny prysznic, nic tutaj nie da. Czy jest jakiś sposób, aby zneutralizować ten aromat? Okazuje się, że tak. Kluczem jest przede wszystkim unikanie stresu, zdrowa dieta, odpowiednie nawadnianie organizmu, rezygnacja z palenia oraz zapewnienie organizmowi aktywności.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także