PoradyLajfhakiTa ziołowa herbatka to złoty środek na ziemiórki! Szybko znikną z roślin

Ta ziołowa herbatka to złoty środek na ziemiórki! Szybko znikną z roślin

środek na ziemiórki fot. getty images  / genialne.pl
środek na ziemiórki fot. getty images / genialne.pl
17.04.2023 10:29

Zimą w naszych domach często pojawiają się niewielkie, czarne owady, które atakują i niszczą rośliny doniczkowe. To ziemiórki, których pozbędziesz się, robiąc domowy środek na bazie rumianku.

Ziemiórki to małe, czarne owady, przypominające muszki owocówki i często z nimi mylone. Należą (obok przędziorków oraz wełnowców) do najbardziej powszechnych szkodników atakujących rośliny domowe. Na szczęście istnieje bardzo prosty sposób, by się ich pozbyć.

Skąd się biorą ziemiórki?

Ziemiórki lubią wilgoć oraz ziemię obfitującą w składniki mineralne. Są to dla nich idealne warunki do rozmnażania, dlatego zwykle przyciągają je rośliny doniczkowe, które wymagają obfitego podlewania oraz częstego nawożenia. Cykl życia ziemiórki trwa od kilkunastu dni do trzech tygodni. Zaczyna się od złożenia jaj przez dorosłe osobniki (mogą ich złożyć od 50 do nawet 300). Po upływie 4-6 dni z jaj wykluwają się larwy, które są największym zagrożeniem dla roślin. Po 12-14 dniach larwy zmieniają się w poczwarki, a po kolejnych 3-4 dniach ponownie pojawiają się dorosłe osobniki od razu rozpoczynające gody. Cykl rozpoczyna się od początku.

środek na ziemiórki fot. Adobe Stock
środek na ziemiórki fot. Adobe Stock

Dlaczego potrzebujesz środka na ziemiórki?

Dorosłe ziemiórki nie szkodzą roślinom, ale składają jaja, z których wykluwają się larwy. Jak wspominaliśmy, to właśnie one stanowią największe zagrożenie dla roślin doniczkowych. Choć mają 7-12 mm długości, trudno je dostrzec, ponieważ ukrywają się w podłożu, a do tego są przezroczyste i mają czarne główki. Larwy podgryzają korzenie oraz pędy, przez co je osłabiają. W konsekwencji może dojść do rozwoju infekcji grzybowych lub nawet obumarcia rośliny. Aby uchronić swoje kwiaty przed takim losem, możesz zrobić skuteczny, domowy środek na ziemiórki.

środek na ziemiórki, Fot. Adobe Stock
środek na ziemiórki, Fot. Adobe Stock

Jak zrobić domowy środek na ziemiórki?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się ziemiórek: wywar z czosnku, pułapka z octu jabłkowego, czy lepy na dorosłe osobniki. Skuteczny środek na ziemiórki zrobisz również z rumianku, który z pewnością masz w swojej szafce kuchennej. Aby go przygotować, ok. 8 torebek herbaty rumiankowej zalej 1/2 litra wody. Zostaw napar pod przykryciem do wystygnięcia. Następnie podlej nim rośliny. Zabieg powtórz 2 lub 3 razy w odstępach 10-14 dni, a ziemiórki znikną.

Gdy nie wiesz, co dolega Twojemu storczykowi, zastosuj tą odżywkę!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także