PoradyLajfhakiTak ożywisz zamiokulkasa. Szybko się zazieleni i wypuści nowe liście

Tak ożywisz zamiokulkasa. Szybko się zazieleni i wypuści nowe liście

Rośliny te nazywane są także żelaznymi, ponieważ z ich uprawą poradzi sobie każdy. Rosną wszędzie, gdzie zostaną postawione i mają małe wymagania pielęgnacyjne. Jednak warto zadbać o ich odżywienie, aby rosły zdrowo. Sprawdź jak samodzielnie przygotować nawóz do zamiokulkasa.

nawóz do zamiokulkasa, fot. Getty Images
nawóz do zamiokulkasa, fot. Getty Images

Od kilku lat kwiaty te są popularne ze względu na ogromną wytrzymałość. Potrafią znieść bardzo długi czas bez wody, a nawet światła. Dlatego polecane są dla początkujących ogrodników i osób zapominalskich. Mimo to często słabo rosną i nie wypuszczają nowych liści, które tak samo, jak łodygi są niezwykle efektowne. Dzięki temu nawozowi zamiokulkas szybko odbije.

Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści?

Słaby wzrost rośliny może powodować jeden z dwóch powodów. Po pierwsze zamiokulkas rośnie słabo, kiedy od dłuższego czasu jest zaniedbywany lub nadmiernie pielęgnowany. Potrzebuje, jak każdy inny kwiat, odpowiedniego oświetlenia, temperatury, nawodnienia oraz nawożenia. Dopiero wtedy może rozwijać się prawidłowo i szybko. Warto w uprawie tej rośliny pamiętać o tym, że pochodzi ona z pogranicza Afryki i Azji, przez co nie wymaga częstego i obfitego podlewania. Jej liście oraz łodygi są mięsiste, ponieważ zamiokulkas magazynuje w nich wodę. Dlatego, jeśli zapomnimy o podlewaniu, to on sam pobierze potrzebne składniki odżywcze.

domowy nawóz do zamiokulkasa fot. genialne.pl
domowy nawóz do zamiokulkasa fot. genialne.pl

Przez te błędy zamiokulkas nie rośnie

Myśląc o zamiokulkasie, nie można swoich ogrodniczych błędów zrzucać na to, że jest rośliną odporną i z pewnością je wytrzyma. Oto wskazówki pielęgnacyjne.

  • W podlewaniuznajdź "złoty środek", aby kwiat nie był zbytnio przelewany. Nadmiar wody ma dla jego korzeni tragiczne konsekwencje, ponieważ zaczynają one gnić. Lepiej jest przesuszać glebę.
  • Rozmiar doniczki w przypadku zamiokulkasa ma ogromne znaczenie. Zbyt mała powoduje zahamowanie jego wzrostu. Dlatego zawsze przesadzaj go do doniczki o rozmiar lub nawet dwa większej.
  • Kiedy kwiat znajduje się w chłodnych pomieszczeniach lub przeciągach, szybko marnieje. Skoki temperatury negatywnie wpływają na rozwój nowych liści.
  • Roślina może stać w półcieniu, ale zawsze musi mieć dostęp do światła. W przeciwnym razie jej liście zmieniają odcień z ciemnozielonego na jasnozielony i zaczynają odpadać.
  • Nadmierne odżywianie jest zabójcze dla zamiokulkasa, ponieważ pali jego korzenie. Wtedy roślina potrzebuje bardzo dużo czasu na ich regenerację.
jak przesadzać zamiokulkasa, fot. Freepik
jak przesadzać zamiokulkasa, fot. Freepik

Domowy nawóz do zamiokulkasa

Jeśli chcesz szybko biec do sklepu po chemiczny nawóz, to zaczekaj. W swoim domu znajdziesz o wiele lepszy, tańszy i ekologiczny jego zamiennik. Wystarczy sięgnąć po mielony cynamon, który jest bogaty w witaminę A, B, C oraz E. Łyżeczkę przyprawy zalej 1 szklanką wrzącej wody. Napar ten należy pozostawić na około 4 godziny, a po tym czasie rozcieńczyć w 1 litrze wody. Na koniec do specyfiku trzeba wsypać 2 pokruszone tabletki Asparginu i wymieszać. Tak przygotowany nawóz stosuj raz na 2 tygodnie do podlewania zamiokulkasa.