PoradyTak używając zmywarkę zmniejszysz zużycie prądu nawet o 30%. Mało kto o tym wie

Tak używając zmywarkę zmniejszysz zużycie prądu nawet o 30%. Mało kto o tym wie

Jak oszczędzać prąd na zmywarce? Fot. Freepik / genialne
Jak oszczędzać prąd na zmywarce? Fot. Freepik / genialne
Manuel

22.01.2023 13:32, aktual.: 22.01.2023 14:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak oszczędzać prąd na zmywarce, tak aby rachunki za elektryczność były możliwie niskie? Pola do popisu nie ma tu za wielkiego, ale jest parę tricków, które mogą w pewnym stopniu pomóc.

Jak oszczędzać prąd na zmywarce?

Niezależnie od zmywarki, możesz być w stanie zaoszczędzić nieco na prądzie zmieniając sposób jej obsługi.

Skrobanie, nie płukanie

Badania pokazują, że większość ludzi wstępnie płucze naczynia przed włożeniem ich do zmywarki. Nowoczesne zmywarki - z pewnością te zakupione w ciągu ostatnich 10 lat - doskonale radzą sobie z czyszczeniem nawet mocno zabrudzonych naczyń.

Nie ulegaj pokusie wstępnego płukania naczyń przed ich załadowaniem. Po prostu zeskrob z nich resztki jedzenia i opróżnionych płynów i pozwól, aby zmywarka zrobiła resztę. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, wodę i energię.

Zmywarka wypełniona na maksa

Całkowicie wypełnij półki, aby zoptymalizować użycie wody i energii, ale pozwól przy tym na odpowiednią cyrkulację wody, aby zapewnić odpowiednie mycie. Uruchamiaj tylko do pełna załadowaną zmywarkę. Użyje ona takiej samej ilości wody bez względu na to, czy jest wypełniona do połowy, czy całkowicie.

Wkładanie naczyń do zmywarki przez cały dzień i uruchomienie jej raz wieczorem spowoduje użycie mniejszej ilości wody i energii niż ręczne zmywanie naczyń przez cały dzień.

Jeśli zauważysz, że uzyskanie pełnego załadunku zajmuje dwa lub trzy dni, użyj funkcji płukania i zatrzymywania. Jest ona powszechna w nowszych modelach. Zapobiega to gromadzeniu się zaschniętej żywności, a jednocześnie oszczędza czas i wodę w porównaniu z płukaniem każdej rzeczy.

jak oszczędzać prąd na zmywarce, fot. freepik
jak oszczędzać prąd na zmywarce, fot. freepik

Opcja oszczędzania energii w zmywarce

Zwróć uwagę na opcje cyklu w swojej zmywarce i wybierz cykl, który wymaga najmniej energii do wykonania zadania. Wiele modeli zawiera obecnie cykle "eko" zaprojektowane tak, aby zminimalizować zużycie energii i wody (uwaga! wczytaj się dokładnie w to czy Twój tryb eko rzeczywiście oszczędza energię. Czasem bowiem jest wręcz odwrotnie i np. oszczędza wodę kosztem większego zużycia energii!).

Wyłącz opcję suszenia

Użyj funkcji "suszenia powietrzem bez podgrzewania" w swojej zmywarce, jeśli ją posiada. Jeśli masz starszą zmywarkę, która nie posiada tej funkcji, możesz wyłączyć zmywarkę po zakończeniu ostatniego cyklu płukania i otworzyć drzwi, aby umożliwić naturalne suszenie powietrzem. Tak zaoszczędzisz nawet o 30% więcej prądu! Jeżeli obawiasz się zacieków, wykorzystaj trik z ręcznikiem.

Jak oszczędzać prąd na zmywarce? Fot. genialne.pl
Jak oszczędzać prąd na zmywarce? Fot. genialne.pl

Obniż temperaturę podgrzewacza wody

Od początku lat 90. większość zmywarek jest sprzedawana z wbudowanymi grzałkami zwiększającymi temperaturę wody do 60°C. Czyli temperatury zalecanej przez producentów dla optymalnej wydajności zmywania. Zaletą grzałki wspomagającej jest to, że można obniżyć termostat podgrzewacza wody, co znacznie zmniejsza koszty podgrzewania wody. Ustawienie podgrzewacza wody na 50°C (zazwyczaj w połowie drogi między ustawieniami "średnimi" i "niskimi") zapewni odpowiednią ilość ciepłej wody, obniżając jednak przy tym pobór mocy.

Zobacz, mamy sposób na brud i nieprzyjemny zapach ze zmywarki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także