PoradyTak wieczne chemikalia trują nasze organizmy. Producenci przez lata ukrywali prawdę

Tak wieczne chemikalia trują nasze organizmy. Producenci przez lata ukrywali prawdę

Okazuje się, że przemysł chemiczny w USA i innych krajach przez lata ukrywał prawdę o szkodliwości związków PFAS. Są to tzw. wieczne chemikalia. Jeszcze niedawno były szeroko stosowane (czasami wykorzystuje się je jeszcze przy produkcji odzieży, artykułów gospodarstwa domowego, kosmetyków i żywności).

wieczne chemikalia, które zatruwają społeczeństwo, fot. gettyimages
wieczne chemikalia, które zatruwają społeczeństwo, fot. gettyimages
Manuel

18.06.2023 16:26

Cała sprawa wyszła na jaw przy okazji jednego z procesów w USA. Kilka zespołów badaczy i agencji państwowych dostało dostęp do tajnych oraz nieujawnianych dokumentów kilku wiodących firm z branży przemysłu chemicznego. To, co odkryli, zszokowało wszystkich. Materiały, które przejrzeli badacze, pochodziły z lat 1961–2006, czyli dotyczyły także produktów, które na rynek trafiają także obecnie.

Czym są wieczne chemikalia?

Jest to potoczna nazwa, jaką nadano związkom z grupy PFAS. W dużym uproszczeniu są to związki chemiczne używane przy produkcji szerokiej gamy naczyń, tkanin i opakowań żywności. Okazuje się, że mogą one być źródłem bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Chodzi tutaj o uszkodzenie wątroby, choroby tarczycy, otyłość, problemy z płodnością i nowotwory. Substancje te bardzo słabo rozkładają się w ludzkim organizmie i zatruwają go. Mają one kontakt z jedzeniem, które spożywamy, więc bardzo łatwo nasze ciało może je przyswoić (inne drogi też są możliwe — np. poprzez kontakt ze skórą w przypadku tkanin). Co więcej, PFAS  mogą doprowadzić do kryzysu ekologicznego, gdyż bardzo słabo rozkładają się także w środowisku naturalnym. Obecnie przedstawiciele różnych instytucji, w tym Unii Europejskiej, pracują nad zmianami w prawie, które miałyby ograniczyć obecność wiecznych chemikaliów w przywołanej wcześniej grupie produktów.

wieczne chemikalia, fot. freepik
wieczne chemikalia, fot. freepik

Co ukrywali przed nami producenci wiecznych chemikaliów?

Okazuje się, że firmy, do których tajnej dokumentacji uzyskano dostęp, przez całe dziesięciolecia ukrywały wyniki swoich własnych badań na temat szkodliwości związków chemicznych z grupy PFAS, a zdarzały się sytuacje bardzo silnie alarmujące. Na przykład w latach 80. dwie pracownice zatrudnione przy produkcji naczyń zawierających te związki urodziły chore dzieci. Prawdopodobnie stało się tak właśnie w związku z wykonywanymi przez siebie na co dzień obowiązkami. Tę i wiele innych kontrowersyjnych spraw zatajono. Wszystko po to, aby opinia publiczna nie dowiedziała się, że coś podobnego miało miejsce. Afera, jaka niedawno wybuchła, przypuszczalnie będzie przybierała jeszcze na sile. Natomiast producenci naczyń, tkanin, a także opakowań żywności zawierających PFAS mogą spodziewać się setek, jeśli nie tysięcy pozwów.

wieczne chemikalia, fot. freepik
wieczne chemikalia, fot. freepik