PoradyTak zagłówkiem samochodowym uratujesz życie. Mało kto o tym wie

Tak zagłówkiem samochodowym uratujesz życie. Mało kto o tym wie

zagłówek w samochodzie fot. genialne.pl
zagłówek w samochodzie fot. genialne.pl
Manuel

12.03.2023 09:12, aktual.: 12.03.2023 10:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zagłówek w samochodzie oprócz zapewnienia wygody może w przypadku zaistnienia niebezpiecznej sytuacji uratować życie. Wytłumaczymy ci, jak z niego skorzystać w sytuacji zagrożenia.

Co to jest zagłówek w samochodzie? Do czego służy?

Jeżeli wierzyć wyszukiwarce Google, sporo osób niedokładnie wie, czym jest zagłówek i gdzie się w samochodzie znajduje. To ta prostokątna lub kwadratowa część fotela, która znajduje się za głowami kierowcy i pasażerów.  Czasami także nad głowami pasażerów z tyłu pojazdu. W normalnych sytuacjach służy temu, żebyś mógł wygodnie oprzeć głowę i spędzić podróż samochodem po prostu bardziej komfortowo.

Zazwyczaj można bardzo łatwo regulować wysokość zagłówka, przesuwając go w górę i dół. A to dlatego, że jest osadzony na metalowych prętach wsuwających/wysuwających się z siedzenia. I to właśnie dzięki tym prętom zagłówek może ci być bardzo pomocny w kliku konkretnych, niebezpiecznych sytuacjach.

Zagłówek w aucie Fot. Genialne
Zagłówek w aucie Fot. Genialne

Tak zagłówek w samochodzie uratuje cię przed utonięciem

Jeśli auto, które prowadzisz, wpadnie do rzeki, stawu lub jakiegokolwiek zbiornika wodnego, to zagłówek może dosłownie uratować ci życie.

Bardzo często zdarza się w takich przypadkach, że ludzie zostają uwięzieni w samochodach, które prowadzą. Siada elektronika, a napór wody sprawia, że nie da się otworzyć drzwi samochodu, ani także jego okna. I często jedynym ratunkiem jest wtedy wybicie szyby. Bardzo trudno jest to zrobić rękoma. Zazwyczaj potrzeba do tego jakiegoś odpowiednio ciężkiego narzędzia.

Zagłówek w takich przypadkach po prostu świetnie się sprawdza. Łatwo jest go wyjąć z siedzenia, a jego metalowe pręty idealnie nadają się do wybicia szyby. Za jego pomocą można więc szybko i sprawnie wydostać się z tonącego samochodu.

Jak zbić szybę w samochodzie bez dużego wysiłku

Ponieważ nie ma miejsca w samochodzie, aby wziąć dobrze zamach i z odpowiednią siłą wybić sobie drogę ucieczki, wykorzystaj inny sposób. Metalowy pręt staraj się włożyć w dolny narożnik szyby, zaraz przy ramie drzwi. Jak pręt utknie między szybą a elementem drzwi, wtedy zagłówek całą siłą naciskaj w dół. Szyba szybko pęknie.

Zagłówek może okazać się równie przydatny, jeśli nasze auto nagle dotknie pożar i zacznie się ono palić. W takich sytuacjach często wysiada elektronika odpowiadająca za możliwość otwarcia/zamknięcia drzwi. A często elektronika jest wręcz powodem, dla którego do pożaru w ogóle dochodzi.

W takiej sytuacji możliwość wybicia szyby za pomocą zagłówka też może oznaczać różnicę pomiędzy życiem i śmiercią.

Trik złodziei "na monetę". Tak teraz kradną samochody na parkingach, pokazujemy jak przed tym się uchronić

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także