Taka ściółka pod truskawkami przyciąga ślimaki. Mało kto o tym wie
Ściółkowanie truskawek jest istotnym elementem pielęgnacji tych owoców. Przede wszystkim pomaga pozbyć się chwastów, zatrzymuje wilgoć w glebie i zapobiega chorobom grzybowym. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem - podpowiadamy, jak to zrobić prawidłowo.
17.05.2023 11:11
Chcesz zrobić ściółkowanie truskawek, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Przygotowaliśmy dla Ciebie całą instrukcję krok po kroku. Zastosuj ją, a nie popełnisz błędu początkujących.
Czym jest ściółkowanie truskawek?
Jak już wspomnieliśmy, ściółkowanie truskawek jest podstawowym zabiegiem pielęgnacji grządek. Wykonuje się je poprzez wysypanie przestrzeni pomiędzy rzędami przygotowaną wcześniej ściółką. Jest to bardzo korzystne dla truskawek. Dlaczego? Ponieważ jest naturalną barierą przed chwastami i infekcjami grzybowymi. Chroni też glebę przed wysychaniem, nagrzewaniem i parowaniem. To pozwala utrzymać jej odpowiedni poziom wilgoci. Organiczna ściółka dodatkowo uwalnia do gleby niezbędne składniki odżywcze, dzięki czemu truskawki dostają wszystko, co potrzebne do prawidłowego wzrostu.
Jak ściółkować truskawki?
Do ściółkowania podłoża możesz wykorzystać kilka materiałów organicznych. Do wyboru masz słomę, czy korę drzew iglastych. Możesz też użyć ściółkę nieograniczoną np. matę ściółkującą lub czarną folię. Nasz znajomy ogrodnik zawsze odradzał użycie słomy owsianej i siana - szybko gniją. Polecał zaś słomę żytnią i pszenną - najlepiej zebraną tuż po deszczu. Jeśli zdecydujesz się na korę - użyj częściowo skruszonej i kompostowanej. Nieorganiczna ściółka, choćby wykonana z polipropylenu nie tylko chroni przed chwastami, ale i też nie przepuszcza pleśni ani grzybów. Zapobiegnie gniciu truskawek. Skoszona trawa też się nadaje, ale musi być wysuszona i dobrze rozdrobniona. Jej warstwa powinna być równomiernie i dość cienko usypana, na nie więcej niż 1-2 centymetrów. Mokra, zaraz po ścięciu, przyciągnie ślimaki.
Zabieg ściółkowania truskawek zrobisz, zarówno na działce, jak i w ogródku. Jest ono bezpieczne i dla zwierząt i dla ludzi, a do tego w pełni naturalne. Pamiętaj też, aby po zakończonym owocowaniu truskawek, usunąć z grządek ściółkę, ponieważ może ona potem stać się siedliskiem grzybów i innych patogenów.