PoradyLajfhakiTakiej dyni nigdy nie jedz. Możesz nawet stracić wszystkie włosy

Takiej dyni nigdy nie jedz. Możesz nawet stracić wszystkie włosy

czy można jeść gorzką dynię, fot. Getty Images
czy można jeść gorzką dynię, fot. Getty Images

05.10.2023 08:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Właśnie rozpoczął się sezon na dynie. Najczęściej pojawia się ona na stołach w formie placków oraz zup i równie szybko znika. Na Halloween jest stałym elementem dekoracji. Pojawia się jednak pytanie, czy można jeść gorzką dynię? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Dynie warto włączyć do swojej diety. Zawiera wiele składników odżywczych, można ją spożyć na tuzin sposobów, a przede wszystkim rewelacyjnie smakuje. Co zrobić, kiedy trafimy na gorzką dynie? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Czy można jeść gorzką dynię?

Niestety nie każdy może cieszyć się smakiem tego jesiennego owocu, często mylnie uznawanego za warzywo. Unikać go powinny przede wszystkim osoby z problemami nerkowymi oraz z wysokim poziomem potasu w krwi, a także ci, którzy zażywają leki na bazie litu.

Mało tego są też odmiany dyni ozdobnych, które nie nadają się do jedzenia. Jeśli czujesz, że dynia jest gorzka, niestety należy ją wyrzucić lub użyć jedynie jako ozdobę, ponieważ zawiera w sobie wtedy toksyczną kukurbitacynę. 

Obraz

Jedzenie gorzkiej dyni a konsekwencje

Spożywanie takiej dyni grozi tzw. zespołem toksycznego kabaczka lub zespołem trującej dyni. Co to oznacza w praktyce? Objawami zatrucia są głównie wymioty, biegunka i ból brzucha. To jednak drobnostka przy innych konsekwencjach zjedzenia gorzkiej dyni. Znane są przypadki całkowitego wyłysienia, a także zgonu! Dlatego nie wolno tego bagatelizować. Co więcej, ze względu na dość duży indeks glikemiczny, spożywanie w ogóle jakiejkolwiek odmiany dyni, odradza się osobom chorym na cukrzycę, a także na insulinooporność. Wyjątkiem jest dodanie jej do zbilansowanego odpowiednio posiłku.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także