Taniej mieć włączone ogrzewanie, czy je włączać i wyłączać każdego dnia?
W sezonie grzewczym wiele osób zadaje sobie pytanie, czy opłaca się wyłączać ogrzewanie. A może korzystniej będzie utrzymywać przez cały czas temperaturę na stałym poziomie?
Rola termostatu a ogrzewanie
Zacznijmy od faktów. Kiedy pomieszczenie jest wychłodzone i chcemy je nagrzać, to ogrzewanie musi pracować ze zwiększoną mocą niż ta, która jest konieczna do utrzymania stałej temperatury. Dodatkowo ustawienie pokrętła termostatu na 5, nie spowoduje szybszego nagrzania pokoju.
Jeśli w pomieszczeniu jest zimno i będziemy chcieli podnieść temperaturę do 20°C, to wystarczy ustawić na pokrętle liczbę 3. Dzięki temu termostat i tak maksymalnie uruchomi dopływ gorącej wody.
Czy wyłączać i włączać ogrzewanie w domu?
Dochodzimy do nurtującego wiele osób pytania: czy podczas wyjazdów opłaca się wyłączać ogrzewanie? Odpowiedź chyba zaskoczy każdego. Okazuje się bowiem, że całkowite wyłączenie ogrzewanie (na noc, podczas nieobecności) nie jest korzystne. Owszem, wówczas kaloryfery nie czerpią energii. Jednak problem pojawia się wtedy, kiedy ponownie chcemy uruchomić kaloryfery. Dlaczego?
- Ogrzanie mocno wychłodzonych pokoi zajmuje sporo czasu i pochłania dużo energii. System grzewczy musi wówczas pracować ze zdwojoną mocą, co oczywiście przekłada się na wysokość rachunków.
- Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury, a pokoje są nieogrzewane, to istnieje prawdopodobieństwo, że zostaną one zaatakowane przez pleśń.
W pomieszczeniach, które stoją puste, obniż temperaturę (utrzymują ją na minimalnym poziomie), ale nie wyłączaj całkowicie ogrzewania. Szacuje się, że temperatura ok. 10-16°C jest najbardziej optymalna. Dzięki niej będziesz w stanie szybko osiągnąć komfortową temperaturę, a opłaty za energię nie ulegną podwyższeniu.
Czy warto wyłączać ogrzewanie na noc?
Zdecydowanie nie. Lepiej będzie, jeżeli w wybranych pomieszczeniach po prostu obniżysz temperaturę. Warto to zrobić w sypialni czy korytarzu, gdzie temperatura około 16-18 stopni wystarczy. Dodatkowo możesz przykręcić ogrzewanie, kiedy jesteś poza domem (np. w pracy czy na spotkaniu towarzyskim).