PoradyLajfhakiTo już ostatni moment na to, by zasadzić bratki na balkonie. Będą piękne na święta!

To już ostatni moment na to, by zasadzić bratki na balkonie. Będą piękne na święta!

Kiedy sadzić bratki na balkonie? Fot. Gettyimages
Kiedy sadzić bratki na balkonie? Fot. Gettyimages

28.03.2023 15:57, aktual.: 28.03.2023 18:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bratki to bardzo wdzięczne kwiaty. Pięknie wyglądają zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się właśnie na nie. Początkujący ogrodnicy mogą zastanawiać się, kiedy sadzić bratki na balkonie i jak o nie właściwie dbać. Wystarczy, że skorzystają z naszych złotych rad!

Kolorowe i delikatne bratki są bardzo popularną ozdobą ogrodową. Często spotyka się je na działkach, w przydomowych ogrodach, ale nie brakuje ich nawet na balkonach. Cenione są nie tylko ze względów estetycznych, ale też za łatwość w uprawie. To idealne kwiaty dla początkujących ogrodników. Kiedy sadzić bratki na balkonie?

Kiedy rozpocząć przygodę z uprawą bratków?

Najlepszym miesiącem jest koniec marca, kiedy robi się już cieplej — a to właśnie lubią te kwiaty. Co przemawia na ich korzyść, nie są im straszne delikatne przymrozki. Pamiętaj, że jeśli kupujesz je w kwiaciarni, to będą potrzebowały hartowania. Co to oznacza? Po prostu na kilka dni postaw je na balkonie w osłoniętym miejscu, gdzie przyzwyczają się do nowych warunków. Dopiero później przesadź do donic i skrzynek. Dobra wiadomość jest też taka, że bratki nie mają dużych wymagań pod względem ziemi i uprawy. Lubią żyzną i pełną próchnicy glebę, ale uniwersalne podłoże do roślin balkonowych też się sprawdzi.

Kiedy sadzić bratki na balkonie, fot. Freepik.com
Kiedy sadzić bratki na balkonie, fot. Freepik.com

Jak dbać o bratki na balkonie?

Pielęgnacja bratków polega przede wszystkim na regularnym podlewaniu. Ważne, aby robić to systematycznie, jednocześnie dbając o to, żeby podłoże w doniczce było lekko wilgotne. Zbyt mokre doprowadzi do przegnicia rośliny. Należy też pamiętać, że bratki źle znoszą nawet krótkotrwałe przesuszenie podłoża. Optymalne podlewanie powinno odbywać się rano lub wieczorem, kierując strumień wody wprost na ziemię, a nie na kwiaty czy liście. Dlaczego? Ponieważ są bardzo wrażliwe na wszelkie choroby. Bratki lubią też słoneczne miejsca, tam najlepiej kwitną. Po zakupie dobrze jest przesadzić je do większych pojemników. Jeśli stoją na balkonie, powinny mieć 15-20 cm przestrzeni wokół.

Kiedy sadzić bratki na balkonie, fot. Freepik.com
Kiedy sadzić bratki na balkonie, fot. Freepik.com

Domowy nawóz do bratków

Co ciekawe, bratki nie wymagają nawożenia. Do prawidłowego wzrostu w zupełności wystarczą im składniki zawarte w ziemi. Jest jednak domowy nawóz do bratków, który uodparnia je na atak szkodników. Zrobisz go z dwóch składników. Potrzebne będą tylko skorupki jaj, woda i trochę ziemi. Pokrusz skorupki i wymieszaj je z wierzchnią warstwą gleby lub namocz w wodzie. Powinny stać tak przez około 2 tygodnie. Po tym czasie tak przygotowanym preparatem możesz podlewać rośliny. Tak je zabezpieczysz.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Ten trik przegoni je na zawsze

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także