PoradyTe dwie rzeczy musisz koniecznie mieć w swoim samochodzie. Inaczej grozi Ci mandat

Te dwie rzeczy musisz koniecznie mieć w swoim samochodzie. Inaczej grozi Ci mandat

Te dwie rzeczy musisz koniecznie mieć w swoim samochodzie. Inaczej grozi Ci mandat
26.01.2023 20:18

Przekonaj się co musisz mieć w samochodzie. To obowiązkowe wyposażenie dotyczy wszystkich kierowców i jest wymagane przez polskie prawo.

Każdy kierowca powinien dobrze orientować się w tym, jakie jest obowiązkowe wyposażenie jego samochodu. Okazuje się, że w swoim aucie musi koniecznie mieć dwie rzeczy. Co to jest?

Co koniecznie musisz wozić w aucie?

Kwestię obowiązkowego wyposażenia samochodu reguluje rozporządzenia Ministra Infrastruktury. W jego myśl w swoim aucie koniecznie musisz mieć:

  • gaśnicę,
  • trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji.
co musisz mieć w samochodzie, fot. Freepik
co musisz mieć w samochodzie, fot. Freepik

Nie wystarczy, że posiadasz gaśnicę. Musisz jeszcze wiedzieć, gdzie ona konkretnie się znajduje (pod fotelem, w bagażniku), a także jak ją użyć w razie wybuchu pożaru. Okazuje się, że wielu kierowców nie wie w jakim miejscu producent umieścił gaśnicę w jego aucie. Tymczasem za taką niewiedzę (jak i sam brak gaśnicy) grozi mandat w wysokości 20-500 złotych. Wprawdzie najnowszy taryfikator mandatów podniósł górną granicę kary do 3000 złotych, ale policjanci raczej nie wypisują tak wysokich kwot.

Natomiast trójkąt ostrzegawczy musi posiadać ważną homologację. To ona gwarantuje jego właściwą powierzchnię odblaskową oraz poprawną wielkość. Za brak trójkąta także obowiązuje mandat w wysokości 20-500 złotych (górna granica 3000 złotych).

co musisz mieć w samochodzie, fot. Freepik
co musisz mieć w samochodzie, fot. Freepik

Czy w samochodzie trzeba mieć apteczkę?

Zgodnie z polskimi przepisami, apteczka nie jest obowiązkowym przedmiotem. Jednak warto ją wozić w bagażniku. Nigdy nie wiadomo kiedy będziesz potrzebował je użyć.

Jakie rzeczy warto mieć na wyposażeniu auta?

Warto do bagażnika włożyć kamizelkę odblaskową (przyda się jeżeli po zmroku przydarzy Ci się awaria auta), rękawiczki ochronne, komplet zapasowych żarówek, linkę holowniczą, koło zapasowe, kable rozruchowe, komplet narzędzie pozwalający wymienić koło.

Oczywiście jeżeli wybierasz się w samochodową podróż po Europie, to koniecznie sprawdź jakie przepisy dotyczące wyposażenia auta obowiązują w innych krajach. A musisz wiedzieć, że w większości państw są one bardziej restrykcyjne niż w Polsce.

Zimą niezbędnym wyposażeniem mojego auta są stare gazety

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także