PoradyLajfhakiTe kwiaty posadź w październiku, a wiosną ogród pokryje błękitny dywan

Te kwiaty posadź w październiku, a wiosną ogród pokryje błękitny dywan

jakie kwiaty sadzić w październiku, fot. Getty Images/Freepik
jakie kwiaty sadzić w październiku, fot. Getty Images/Freepik

10.10.2023 10:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O ogród należy dbać cały rok, nie tylko w sezonie wiosenno-letnim. Jesienią wykonuje się prace porządkowe, ale też wsadza do gruntu nowe rośliny. Oto, jakie kwiaty sadzić w październiku.

Piękny ogród to marzenie każdego ogrodnika. Można to osiągnąć w kilku krokach. Podstawą jest oczywiście odpowiednia pielęgnacja oraz wykonywanie różnych prac w terminie.

Jakie kwiaty sadzić w październiku?

Okres jesienny nie oznacza wcale, że kończą się prace w ogrodzie. Teraz jest najlepszy czas na ostatnie  "szlify", które trzeba wykonać przed nastaniem zimy. Zaliczają się do nich: sprzątanie trawnika, przycinanie, osłanianie roślin przed mrozem, wykopywanie, a także sadzenie. Chociaż to ostatnie może zaskakiwać, to są warzywa i kwiaty, które z powodzeniem można umieścić w gruncie w październiku. Chodzi tutaj o cebulę czy kamasje. Wyróżniają się one fioletowymi, cienkimi i długimi kwiatami w formie gwiazdek. Mogą osiągnąć nawet 80-100 cm wysokości. Sadzi się je w grupach na przełomie września i października. Cebule wkładaj na głębokość dostosowaną do ich wielkości, zazwyczaj 10 - 15 cm. Po posadzeniu należy je okryć przed mrozem. Jakie są wymagania kamasji? Przede wszystkim lubią słoneczne lub lekko zacienione stanowiska. Ziemia powinna być żyzna, wilgotna i przepuszczalna oraz nieco kwaśna. Trzeba się przygotować na to, że kamasja lubi wodę, dlatego wymaga częstego podlewania. Jednak podmokła gleba będzie powodować gnicie cebul.

Obraz

Co jeszcze warto wiedzieć?

Pomimo iż kamasja uwielbia podlewanie, robi się to jedynie od wiosny do czasu jej kwitnienia. Potem należy pozwolić jej przejść w stan spoczynku i zaniechać nawadniania. Jeśli z czasem będziesz chciał zabrać się za rozmnażanie tych kwiatów, zrób to za pomocą oddzielania cebul przybyszowych, które kamasja wytwarza. Trzeba wiedzieć, że kwitnące rośliny uzyskuje się w ciągu 2-3 lat, więc będziesz musiał uzbroić się cierpliwości. Rozmnażanie kamasji z nasion jest możliwe, ale o wiele bardziej skomplikowane. I czeka się w tym wypadku nawet 3-5 lat na pojawienie się kwitnących roślin. Ważna informacja - jeszcze przed sadzeniem warto zapewnić ochronę cebulkom kamasji (szczególnie przed nornicami i innymi gryzoniami). Można to zrobić za pomocą specjalnych koszyczków.

Beautiful Camassia among yellow flowers growing outdoors, closeup. Spring season
Beautiful Camassia among yellow flowers growing outdoors, closeup. Spring season
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także