Te owady z gatunku pluskwiaka atakują nasze domy jesienią. Jak się ich pozbyć?
Czasami w domach można spotkać dziwne insekty o długich czujkach i z białymi zygzakami na odwłoku. To wtyk amerykański, który szuka schronienia na zimę.
Wtyki amerykańskie przybyły do Europy z Ameryki Północnej. Po raz pierwszy zauważono je we Włoszech w 1999 roku. Do Polski najprawdopodobniej dotarły w 2007 roku. To owady z gatunku pluskwiaka. Ich ciało osiąga maksymalnie 2 cm długości.
Smrodliwy, ale niekąsający owad
Insekty spostrzeżesz późną jesienią. To właśnie wtedy szukają ciepłego schronienia i dlatego garną się do domów i mieszkań. Dodatkowo lubią ukrywać się za meblami, w futrynach i wszelkiego rodzaju szparach oraz szczelinach.
Ze względów zdrowotnych nie musisz obawiać się wtyków. One nie kąsają, nie przenoszą żadnych chorób, a także nie żerują na jedzeniu. Jednak pożywiają się sokiem z igieł i szyszek drzew. Dlatego dość szybko sprawią, że drzewa iglaste w ogródku obumrą. Wtyki mają jeszcze jedną przypadłość: wydzielają nieprzyjemny zapach, który długo utrzymuje się w pomieszczeniach.
Jak odstraszyć wtyki amerykańskie?
Jak zatem pozbyć się wtyków amerykańskich z mieszkania? Jeżeli zauważysz go na podłodze, to po prostu postaraj się go złapać za pomocą słoika czy szklanki. Następnie wypuść osobnika na wolność. Dobrym pomysłem jest także założenie siatek na drzwiach balkonowych i oknach. Przez swoje spore gabaryty nie przecisną się przez wąskie otwory w siatce.
Jak zwalczyć wtyki amerykańskie?
Natomiast jeżeli wtyki amerykańskie są wyjątkowo uciążliwe i jest ich dość sporo w domu, to musisz postawić na zdecydowane środki. W takim wypadku konieczne jest użycie specjalistycznego preparatu. Na rynku nie na specyfików, które są dedykowane do zwalczania tych konkretnych insektów. W związku z tym musisz posłużyć się uniwersalnymi środkami owadobójczymi. Dobrze sprawdzają się preparaty w płynie. Po rozcieńczeniu z wodą można je rozpylać także we wnętrzach. Innym patentem jest tzw. fogger, czyli bomba na owady. To samouwalniający się środek zamknięty w aerozolu.