NewsyTe urządzenia są prawdziwymi pożeraczami prądu w domu. Przez nie płacisz najwięcej

Te urządzenia są prawdziwymi pożeraczami prądu w domu. Przez nie płacisz najwięcej

Jaki sprzęt pobiera najwięcej prądu Fot. Freepik
Jaki sprzęt pobiera najwięcej prądu Fot. Freepik
25.10.2022 20:17

Kiedy inflacja szaleje i drożeje energia, to staramy się szukać oszczędności. Jednak, aby zrobić to skutecznie, musisz przekonać się jaki sprzęt pobiera najwięcej prądu.

Racjonale użytkowanie sprzętów domowych może przyczynić się do ograniczenia zużycia energii, co oczywiście pozytywnie wpłynie na wysokość płaconych przez Ciebie rachunków. Czy jednak zdajesz sobie sprawę, które sprzęty są największymi pożeraczami prądu?

Eksperci każdego roku przeprowadzają symulacje i dokonują obliczeń, aby uzmysłowić obywatelom,, co tak naprawdę zużywa najwięcej prądu.

1. Płyta indukcyjna

Używamy jej codziennie. Oczywiście czteroosobowa rodzina wygeneruje większe koszty niż np. osoba mieszkająca samotnie. Jednakże roczny koszy użytkowani płyty indukcyjnej waha się między 500 a 700 PLN.

2. Kuchenka elektryczne

Faktem jest, że dość długo utrzymuje ciepło i spokojnie działają na niej różnego rodzaju garnki. Koszt jej użytkowania zależy oczywiście od wielkości rodziny i intensywności gotowania. Natomiast szacuje się, że w ciągu roku potrafi wygenerować koszty rzędu 400-800 PLN.

Jaki sprzęt pobiera najwięcej prądu, fot. Unsplash
Jaki sprzęt pobiera najwięcej prądu, fot. Unsplash

3. Bojler elektryczny

Niestety pobiera dość dużo prądu. Za rok użytkowania musisz zapłacić 400-600 PLN.

4. Czajnik elektryczny

Chociaż czajniki nie są duże, to zużywają dużo energii. Dodatkowo są mocno eksploatowane i włączamy je kilkanaście razy dziennie. Za roczny komfort korzystania z czajnika trzeba zapłacić ok. 150-200 PLN.

5. Lodówka

Jak wiadomo musi być włączona przez całą dobę i odpowiada za ok. 28% rocznych kosztów energii w domu. Za prąd konieczny do zasilania lodówki przez rok, trzeba zapłacić ok. 150-180 PLN.

Jaki sprzęt pobiera najwięcej prądu, fot. Unsplash
Jaki sprzęt pobiera najwięcej prądu, fot. Unsplash

6. Zmywarka do naczyń

Częstotliwość korzystania ze zmywarki zależy od konkretnego gospodarstwa domowego. Chociaż oszczędza wodę, to przez rok wygeneruje koszty rzędu 140-170 PLN.

Jak obliczyć, ile prądu zużywa konkretne urządzenie w moim domu?

To bardzo proste. Wystarczy tylko kilka danych i kalkulator. ;)

moc urządzenia * czas jego pracy : 1000 = wartość w kWh - tyle energii zużywa wybrane urządzenie działające konkretną ilość godzin

ilość zużytych kWh * stawka za energię = wartość w PLN - tyle trzeba zapłacić za prąd zużyty przez urządzenie działające przez wybraną ilość godzin

Zobacz też: Jak ogrzać pokój bez prądu i gazu? Będzie cieplej o parę stopni za jedyne 20 zł

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także