PoradyTe warzywa można siać w foliowym tunelu już w marcu. Są wytrzymałe na przymrozki!

Te warzywa można siać w foliowym tunelu już w marcu. Są wytrzymałe na przymrozki!

warzywa w foliowym tunelu fot. Getty Images
warzywa w foliowym tunelu fot. Getty Images
Manuel

25.03.2023 15:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli już na początku wiosny chcesz założyć własne uprawy, to pewnie zainteresują cię warzywa, które można siać w foliowym tunelu już teraz. Pokażemy ci, jak to zrobić i jak przygotować grunt pod taki wysiew.

Jeśli już w marcu posiejesz w swoim ogródku warzywa, to będą one gotowe do zbioru w większości już w maju i czerwcu. Musisz jednak wpierw odpowiednio przygotować glebę, a potem zapewnić im właściwe warunki wzrostu.

Jak przygotować glebę? Kiedy mogę się spodziewać pierwszych plonów?

Zacznij od przekopania, a następnie wygładzenia ziemi. Jeśli twoja gleba jest uboga w składniki mineralne, to koniecznie wzbogać ją nawozem. Najlepiej, jeśli użyjesz naturalnego obornika lub kompostu. Jeśli natomiast miewasz problemy ze zbyt kwaśną glebą, to zasyp ją wapnem nawozowym. W razie wątpliwości co do tego, jaką masz glebę, sprawdź po prostu jej pH. W sklepach ogrodniczych bez problemu dostaniesz mierniki, za pomocą których można to zrobić. Nie są one drogie.

warzywa w foliowym tunelu, fot. freepik
warzywa w foliowym tunelu, fot. freepik

Jak dbać o warzywa zasiane w foliowym tunelu?

Jeśli już zasiejesz warzywa w ten sposób, to musisz zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju. Każde z nich będzie miało nieco inne wymagania, ale są pewne uniwersalne rzeczy, które musisz im zapewnić. Przede wszystkim kontroluj wilgotność gleby i podlewaj je w miarę potrzeby. Bardzo ważne jest też utrzymywanie właściwej temperatury w tunelu. Zwykle powinna ona wynosić 20-25 stopni Celsjusza w dzień, natomiast w nocy przynajmniej 10 stopni Celsjusza. Dobrze jest wietrzyć tunel w trakcie dnia, a w nocy zapewnić roślinom izolację. Pamiętaj też, aby chronić swoje roślinki przed potencjalnymi szkodnikami i chorobami. Mogą bowiem zaatakować je mszyce, przędziorki, szara pleśń i inne. W razie potrzeby skorzystaj z odpowiednich preparatów ochronnych ze sklepów ogrodniczych.

Jakie warzywa można siać w foliowym tunelu już w marcu?

W takim tunelu można siać wiele popularnych warzyw. Oto one:

Sałata

W tunelu sieje się ją na głębokość 1 cm. Pomiędzy kolejnymi nasionami zachowaj odstęp 20 cm. Pamiętaj, że warzywo to potrzebuje dużo wody do prawidłowego wzrostu.

Szpinak

Jego także sieje się na głębokość 1 cm, a pomiędzy kolejnymi nasionami zachowaj odstęp 20 cm. Podobnie jak sałata lubi on wilgotną glebę i częste podlewanie. Duża jego zaleta jest, że szybko rośnie i będziesz się nim mógł cieszyć już po zaledwie 6 tygodniach.

Marchewka

Siejemy ją na głębokość 2 cm, zachowując przy tym odstępy 5 cm pomiędzy kolejnymi nasionami. Marchewka bardzo lubi luźną i przepuszczalną glebę.

Rzodkiewki

Siejemy je na głębokość 1 cm, zachowując przy tym odstępy 5 cm. Powinna wykiełkować w ciągu kilku tygodni. Pamiętaj, że rzodkiewki zdecydowanie lubią wilgotną glebę.

Rukola

Posiej ją na głębokość 1 cm, zachowując przy tym odstępy 10-15 cm. Lubi ona warunki podobne bardzo do sałaty (czyli przede wszystkim dużą wilgotność).

W marcu w takim tunelu możesz też wysiać cebulę, por, pietruszkę i koper.

10 trików OGRODNIKÓW, po których rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także