PoradyLajfhakiStarodawny przepis na nawóz do pomidorów - krzaczki ugną się od plonów!

Starodawny przepis na nawóz do pomidorów - krzaczki ugną się od plonów!

Czym nawozić pomidory? Fot. Gettyimages
Czym nawozić pomidory? Fot. Gettyimages
18.03.2023 11:32

Dobra pielęgnacja to udane zbiory. Wie to każdy, kto zajmuje się uprawą roślin (niezależnie od tego, czy na balkonie, czy w ogrodzie). Wraz z nadejściem wiosny na wielu rabatkach pojawiają się amatorskie plantacje jednego z najpopularniejszych warzyw - któż nie lubi zjeść kanapki z plasterkiem soczystego pomidora? Tym smaczniej, jeśli przed chwilą zerwaliśmy go z samodzielnie wyhodowanego krzewu. Ten starodawny domowy przepis na nawóz do pomidorów zapewni ci obfite, dorodne i intensywnie czerwone plony :)

Czym nawozić pomidory?

Pomidory to składnik wielu dań - czym byłby bez nich sos do pizzy lub tradycyjna polska pomidorówka? Cudownie smakują na kanapce (posypane pieprzem), jak również podane z bazylią i mozzarellą. Są bogate w wiele cennych składników odżywczych i witamin. Domowa uprawa pomidorów pozwala mieć je zawsze pod ręką.

Te warzywa wymagają odpowiednich warunków do uprawy. Można je wysiać na działce, w przydomowym ogrodzie lub balkonie. Odpowiedni do ich uprawy będzie też parapet. Czego potrzebują pomidory, aby dobrze rosły? Przede wszystkim stałego dostępu do światła. Dlatego najlepiej umiejscowić je wnasłonecznionym miejscu. Jeśli sadzimy je w domu, lepiej wybrać parapet od strony południowej. Podobnie będzie z balkonem.

close up of adult and child hand taking a fruit from a tomato plant
close up of adult and child hand taking a fruit from a tomato plant

Uprawa pomidorów

Jeśli chodzi o ziemię, to najlepiej wybrać zasadową, żyzną i wilgotną. Aby lepiej rosły, można do doniczki dodać łyżkę kredy i garść popiołu drzewnego. To dodatkowo obniży kwasowość podłoża. Podlewanie powinno być obfite, pod krzakiem. Trzeba uważać, aby nie moczyć liści i łodyg, ponieważ może to rozprzestrzeniać choroby grzybowe. Ważny jest też nawóz do pomidorów - najlepiej naturalny.

Ekologiczny nawóz do pomidorów

Cenimy naturalne rozwiązania, dlatego wybraliśmy domowy sposób na nawożenie pomidorów. Sprawdził się rewelacyjnie! Dzięki niemu zyskaliśmy bardzo obfite, zdrowe plony. To metoda rodem ze starych, tajemnych praktyk naszych babć. Jak zrobić domowy nawóz do pomidorów? Bardzo łatwo! Wystarczy połączenie zaledwie trzech eko-składników: popiołu z komina, drobno posiekanych, świeżych pokrzyw i łupin z cebuli.

Fresh juicy tomatoes ripening in a greenhouse. Ecological cultivation. Food, vegetables, agriculture. Selective focus and noise. Shallow depth of field on the tomatoes
Fresh juicy tomatoes ripening in a greenhouse. Ecological cultivation. Food, vegetables, agriculture. Selective focus and noise. Shallow depth of field on the tomatoes

Dlaczego akurat takie połączenie?

    • Popiół poprawia strukturę gleby. Jest powszechnie stosowany w ogrodnictwie. Dzięki niemu dochodzi do namnażania flory bakteryjnej bogatej w azot.
    • Pokrzywa zaś dostarcza roślinom wszystkiego tego, co dla nich najlepsze: azotu, magnezu, potasu, krzemu, wapnia, żelaza oraz wielu innych witamin i przeciwutleniaczy. Właśnie dzięki nim pomidory są pyszne i jest ich więcej.
    • Łupiny z cebuli zawierają wiele antyoksydantów, w tym nieocenione żelazo, wapń i potas. Wpływają one na wzrost rośliny i sprawiają, że liście stają się bujniejsze.

Jak przygotować taki nawóz?

Wystarczy połączyć wszystkie składniki, zalać wodą i rozłożyć pod krzaczkami pomidorów lub regularnie podlewać je taką miksturą. To wszystko. Pomidory będą rosły jak na drożdżach! Oto, jak wygląda cały przepis naszych babć.

Hand wearing protective glove is holding small shovel and using fertilizer
Hand wearing protective glove is holding small shovel and using fertilizer

Składniki:

  • 10 litrów wody,
  • 0,5 kg popiołu,
  • 2 garści łupin z cebuli,
  • 10 pokrzyw bez korzeni.

Sposób przygotowania:

Do dużego garnka wlej wodę, dodaj popiół, łupiny z cebuli oraz pokrzywę. Możesz je posiekać lub wrzucić w całości, usuwając wcześniej korzenie (to ważne). Wszystko gotuj na wolnym ogniu przez około 20 minut. Następnie zdejmij z kuchenki i studź przez całą noc. Rano przelej wywar do butelek, a resztki odcedź i wyrzuć. Nawoź tym pomidory dwa razy w tygodniu.

10 ogrodniczych trików, których nauczyła mnie mama! ?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także