PoradyTe woreczki sprawią, że kleszcze będą się trzymały od Ciebie z daleka

Te woreczki sprawią, że kleszcze będą się trzymały od Ciebie z daleka

Jak odstraszyć kleszcze fot. getty images
Jak odstraszyć kleszcze fot. getty images

23.04.2023 10:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sezon kleszczowy trwa w najlepsze. Owady przenoszące groźne choroby coraz częściej możemy spotkać w lasach, na terenach zielonych, a nawet w naszych ogródkach. Zastanawiasz się, jak się przed nimi uchronić? Podpowiadamy, jak w prosty sposób odstraszyć kleszcze.

Kleszcze pojawiają się wczesną wiosną i żerują aż do późnej jesieni. Lubią wilgoć i cień, dlatego chowają się w lasach, na miejskich zieleńcach oraz w przydomowych ogródkach. Do ludzi i zwierząt przyciągają je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Ten ostatni łatwo zamaskować woniami, które sprawią, że pasożyty będą trzymały się od nas z daleka. Dzięki prostemu, domowemu trikowi, odstraszysz kleszcze bez konieczności spryskiwania się specjalnymi preparatami przed każdym wyjściem z domu.

Jak odstraszyć kleszcze zapachem?

Sposobów na zniechęcenie kleszczy do ataku jest kilka. Można włączyć do codziennej diety czosnek lub produkty zawierające dużo witaminy B. Kleszcze odstraszy również domowy spray na bazie ziół lub olejków eterycznych. Jest jednak jeden sposób, który pozwala odstraszyć kleszcze, ale nie wymaga podejmowania żadnych regularnych działań. Wykonanie tego triku raz, ochroni nas przed kleszczami na długi czas. Mowa o specjalnych woreczkach zapachowych.

Jak odstraszyć kleszcze? Fot. Getty Images
Jak odstraszyć kleszcze? Fot. Getty Images

Z czego zrobić woreczki zapachowe odstraszające kleszcze?

W woreczkach zapachowych należy umieścić kilka składników, które działają na kleszcze odstraszająco. Podstawą są liście wrotyczu. Ta roślina o żółtych kwiatach rośnie na skraju lasów, przy jeziorach, a nawet wokół pól i polan, więc łatwo ją znaleźć. Możesz również zasadzić ją w swoim ogródku, by mieć ziele zawsze pod ręką. Kwiat wrotyczu ma bowiem wiele innych, przydatnych zastosowań. Do naszego triku potrzebujesz suszonych liści (można je zrywać przez cały okres wegetacyjny wrotyczu, więc zdobycie ich nie powinno być problemem). Aby woreczki na kleszcze zadziałały, musisz mieć również suszony tymianek, bylicę oraz goździki.

Jak odstraszyć kleszcze? Fot. Getty Images
Jak odstraszyć kleszcze? Fot. Getty Images

Jak stosować woreczki zapachowe, by odstraszyć kleszcze?

Przygotowanie woreczków, które będą odstraszać kleszcze, jest bardzo łatwe. Suszone liście wrotyczu wymieszaj z pozostałymi przygotowanymi składnikami i delikatnie ugnieć. Susz włóż do materiałowych woreczków (np. z muślinu). Tak przygotowane saszetki rozłóż w szafie, między ubraniami. Kiedy odzież wchłonie zapach suszonych roślin, będzie skutecznie odstraszać kleszcze w czasie spacerów do lasu lub parku. Możesz również rozwiesić woreczki w oknach. Mieszanka na bazie suszonych liści wrotyczu sprawi, że do domu nie będą dostawały się mrówki, komary oraz inne owady.

Jak odstraszyć kleszcze? Fot. Getty Images
Jak odstraszyć kleszcze? Fot. Getty Images

Jak pozbyć się rybików z łazienki? Prosty sposób

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także