PoradyLajfhakiNowoczesne telewizory mają pewną funkcjonalność. Zamontowano ją, aby cię szpiegować

Nowoczesne telewizory mają pewną funkcjonalność. Zamontowano ją, aby cię szpiegować

telewizor rejestruje co robisz, fot. Genialne
telewizor rejestruje co robisz, fot. Genialne

31.07.2023 18:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele osób lubi po pracy zasiąść do telewizora i obejrzeć ulubiony program. To nadal jedna z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu. Niektórzy obawiają się, że nowe urządzenia mogą ich inwigilować. Zdradzamy, czy telewizor rejestruje, co robisz.

Najnowsze telewizory wyposażone są w funkcjonalność SMART TV. Nowoczesna technologia sprawiła, że przestały być jedynie odbiornikami telewizyjnymi. Dzięki temu lepiej mogą dostosowywać treści do naszych preferencji. Oto jak to wygląda w praktyce.

Czy telewizor rejestruje co robisz?

Konsumenci dzielą się na dwie grupy. Jedni nie wyobrażają sobie wieczoru bez ulubionego programu w telewizji, inni zaś już dawno pozbyli się telewizora z domu. Niezależnie, w której grupie jesteś, warto przyjrzeć się technologii zastosowanej w najnowszych modelach telewizorów, a dokładnie SMART TV. To wielofunkcyjność, która pozwala na oglądanie filmów z dowolnej platformy, słuchanie muzyki i surfowanie po internecie. Te inteligentne telewizory dają więcej możliwości niż tylko oglądanie programów. Mało tego, dzięki funkcji obserwacji w czasie rzeczywistym mogą dobierać reklamy wedle preferencji użytkowników. Zbierają dane o zachowaniu, zainteresowaniach i danych demograficznych odbiorców. Mogą też analizować wyszukiwane treści i szacować czas spędzony przed odbiornikiem.

Obraz

Czy telewizory nas inwigilują?

Podobnie jak w smartfonach, obecne telewizory mają wbudowane mikrofony, którymi mogą zbierać dźwięk. Aktywacja głosowa jest jedną z możliwości zbierania przez nie danych. Mogą rejestrować odgłosy i rozmowy z otoczenia, które potem wysyłane są do analizy przez strony trzecie. Doszło też do tego (o czym swego czasu było głośno w mediach), że jeden z czołowych producentów kilka lat temu dostał karę ponad 2 milionów dolarów za używanie takich praktyk bez wiedzy konsumentów. Na szczęście możesz się przed tym uchronić. Wystarczy, że wyłączysz funkcję automatycznego rozpoznawania treści w ustawieniach i ograniczysz personalizację. Możesz też całkowicie zrezygnować z funkcji reklamowych. Niektórzy też (podobnie jak w laptopach) zasłaniają kamerę i mikrofon telewizorów. Teraz już wiesz, jak świadomie uchronić się przed inwigilowaniem cię za pomocą telewizora w domowym zaciszu.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także