PoradyLajfhakiTen jeden sygnał zdradza, że masz do czynienia z toksyczną osobą. Lepiej uważaj

Ten jeden sygnał zdradza, że masz do czynienia z toksyczną osobą. Lepiej uważaj

Po czym poznać toksyczną osobę? fot. gettyimages.com
Po czym poznać toksyczną osobę? fot. gettyimages.com

11.05.2023 12:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Toksyczne osoby nazywane są też wampirami energetycznymi, ponieważ wysysają z nas pozytywne emocje i zaniżają samoocenę. Powinniśmy ich unikać w życiu, kiedy zdamy sobie sprawę, że są obok. Dowiedz się, po czym poznać toksyczną osobę oraz jak sobie z nią poradzić.

Wampiry energetyczne mogą być bliżej, niż się wydaje. Często są to: rodzice, koleżanka z pracy, sąsiadka, a nawet przyjaciele. Pierwszym krokiem pozbycia się tych ludzi z życia jest uświadomienie sobie, że nasze relacje stały się toksyczne. Sprawdź, jak zachowuje się toksyczna osoba.

Podstawowa charakterystyka toksycznych ludzi

Bardzo często na początku zawierania znajomości toksyk jest osobą miłą i uczynną, dlatego przyciąga nas do siebie. Jest to zamierzone zachowanie, które ma na celu ośmielić nas oraz zdobyć nasze zaufanie. Jednak przebywając dłużej i częściej w towarzystwie osoby toksycznej czujemy się niekomfortowo, tracimy chęć oraz zapał do działań i planów. Wampiry energetyczne z premedytacją wpędzają ludzi w poczucie winy, robiąc z siebie ofiarę, a nie sprawcę. Warto zapamiętać, że toksyk zawsze przedstawia siebie w dobrym świetle i nie przyjmuje krytyki oraz nie potrafi przyznać się do błędu. Zawsze swoje zachowanie dostosowuje do celu, jaki chce osiągnąć.

Obraz

Po czym poznać toksyczną osobę?

Jeśli uważasz, że masz w swoim otoczeniu toksycznego człowieka, to poznaj te cechy, które pomogą szybciej go zidentyfikować i zakończyć znajomość. Do najbardziej widocznego charakteru toksyka należą:

  • chęć kontroli otoczenia;
  • krytyka innych mająca na celu podniesienie własnej wartości;
  • narcyzm — nadmierna pewność siebie;
  • arogancja i agresja w głoszeniu poglądów;
  • pesymizm — negatywne nastawienie do życia;
  • nieuczciwość;
  • inicjowanie konfliktów.

Kiedy poznałeś wszystkie z nich, to z pewnością już rozumiesz, skąd wynikają toksyczne zachowania względem ciebie, które niszczą twoją psychikę.

Bearded man shouting at his girlfriend
Bearded man shouting at his girlfriend

Jak odciąć się od toksycznych osób?

Drugim krokiem, gdy już poznałeś, że masz do czynienia z toksyczną osobą, jest prawidłowa postawa, która będzie asertywna oraz stawiająca zdrowe granice. Nie przyjmuj słów toksyka do siebie, zachowaj własną hierarchię wartości i pamiętaj, że osoba ta jest najprawdopodobniej zaburzona. Wiedz, że mówiąc do ciebie źle o innych, mówi także do nich źle o tobie, dlatego nie pozwól na to i nie dawaj się wciągnąć w kłótnię. Broń siebie oraz nie zgadzaj się na złe słowa i traktowanie. 

Alfabet migowy, którego warto się nauczyć!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także