PoradyLajfhakiTen odpad nadaje się na nawóz pod maliny. Zawiera potas, magnez i wapń

Ten odpad nadaje się na nawóz pod maliny. Zawiera potas, magnez i wapń

odżywka dla malin fot. freepik
odżywka dla malin fot. freepik

05.06.2023 21:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nawożenie roślin i warzyw ogrodowych to bardzo istotny zabieg pielęgnacyjny w ich uprawie. Szczególnie maliny wymagają regularnego odżywiania, aby długo i obficie owocowały. Sprawdź, jak odżywka do malin z jednego składnika zastąpi niejedną drogą ze sklepu.

Zbliżający się sezon to idealny czas na wybór odpowiedniego nawozu do malin. Dlatego warto zdecydować się na samodzielne przygotowanie go w domu tak, aby był ekologiczny i skuteczny. Dostępne na rynku preparaty są drogie, dlatego podpowiadamy, jak zrobić nawóz o wiele taniej.

Domowa odżywka dla malin

Do jej przygotowania potrzebna będzie tylko skórka po bananie, która często traktowana jest jako odpad, przez co, zamiast służyć roślinom, ląduje w koszu. Skórka tego owocu to bogate źródło potasu, fosforu oraz magnezu i wapnia, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu maliny.  Przygotowanie nawozu należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia skórki bananowej z pozostałego na niej miąższu. Następnie warto wysuszyć skórkę na słońcu lub skrócić ten proces wkładając ją do piekarnika. W kolejnym kroku należy wysuszoną skórkę zmielić drobno tak, aby powstał proszek, który można spokojnie wysypywać pod krzakami malin.

Red ripe raspberries grow on a branch in the garden
Red ripe raspberries grow on a branch in the garden

Pozostałe sposoby na wykorzystanie skórek po bananach

Peeled and sliced bananas on white background, top view. High quality photo
Peeled and sliced bananas on white background, top view. High quality photo

Kiedy nawozić maliny?

Najlepszy czas na nawożenie malin to około 3 rok ich uprawy, kiedy zaczynają regularnie owocować. Dlatego najlepiej jest nawozić je kilka razy do roku, najpierw początkiem wiosny, a potem na przełomie maja i czerwca. Ostatnie nawożenie malin powinno być pod koniec sierpnia lub po owocowaniu krzewu, ponieważ malina wtedy przygotowuje się już na zimę. Natomiast jesienią nie warto nawozić malin, ponieważ ich pędy mogą zdrewnieć na zimę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także