PoradyLajfhakiTen produkt dodany do wody sprawi, że starodawne kryształy będą lśnić!

Ten produkt dodany do wody sprawi, że starodawne kryształy będą lśnić!

Jak czyścić kryształowe naczynia? Fot. Gettyimages
Jak czyścić kryształowe naczynia? Fot. Gettyimages

19.03.2023 16:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szklanki, kieliszki czy miseczki z kryształu to wyjątkowa i elegancka pamiątka, a żyrandole dodają blasku każdemu pomieszczeniu. Wymagają jednak szczególnej pielęgnacji. Czy wiesz, jak czyścić kryształy?

Niektórzy ludzie wyjątkowo lubują się w starych przedmiotach. Podczas kiedy inni wyrzucają je do śmieci - oni skrupulatnie wygrzebują je z babcinych strychów, odnawiają i z wielką troską przechowują. Kryształowe szklanki, kieliszki, talerzyki i miseczki od razu nasuwają na myśl okres PRL. To właśnie w tym czasie były najpopularniejsze - gościły przecież w większości polskich domów! Później zaczęto wymieniać je na bardziej nowoczesne, bardziej modne.

Dziś jednak, kiedy nastała moda na styl retro i vintage, znów chętnie po nie sięgamy. Przecież prezentują się na stole dużo bardziej okazale niż zwykła zastawa - temu nikt nie zaprzeczy. Jednak, aby tak było, musisz o nie odpowiednio zadbać. Jak odzyskać blask kryształowych naczyń, aby urzekały jak nigdy wcześniej? Poznaj ten trik, a goście będą zachwyceni, jeśli zaprosisz ich do stołu zastawionego tymi małymi skarbami.

crystal tableware on a white table in the sun
crystal tableware on a white table in the sun

Jak czyścić i myć kryształy?

Nie idź drogą na skróty - takich naczyń absolutnie nie wolno myć w zmywarce! Tak porysujesz i uszkodzisz ich powierzchnię, ponieważ są bardziej delikatne niż inne szkło. Najlepiej, jeśli będziesz je czyścić w zimnej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu, na przykład płynu do mycia naczyń. Jak nie dopuścić do zmatowienia kryształów? Nigdy nie używaj do mycia ciepłej wody.

Obraz

Jeśli zauważyłeś, że na twojej zastawie pojawiły się trudne do zmycia smugi, zadziałaj inaczej. Zmieszaj zimną wodę z octem i zanurz w tym kryształowe naczynia. Odczekaj chwilę, wyciągnij je z kąpieli i pozwól samoistnie wyschnąć. Następnie wypoleruj je miękką szmatką i ciesz się blaskiem, jakiego nie miały nigdy wcześniej.

Obraz

"Wcześniej umyłem kryształy w ciepłej wodzie, przez co całe zmatowiały - co teraz?"

Nic straconego, nawet tak beznadziejną sytuację da się uratować - musisz jednak uzbroić się w dużą dozę cierpliwości i delikatności. Zmocz delikatną szmatkę w zimnej wodzie i nałóż na nią trochę drobnoziarnistej soli. Takim "środkiem" przecieraj dokładnie każde matowe naczynie. Czyść je do momentu, kiedy zauważysz, że zmatowienie ustąpiło. Na koniec wymyj kryształy tak, jak opisaliśmy to wyżej.

SSUCv3H4sIAAAAAAAAE22NOw7DMAiG78LsobOvEmUgDk0sIVsCPFSW716oMnb7+F9MOFBrgTyBzmpdKjLkV4LKPNQErfbmwkpQ0OjyAGmk8aJWPk7uPBPbjAxkgAQ6joCV/mi7V7rdJLEj1M6gN7KSG0JMqPFj271iaON3zbW+/Ph+vKwAAAA=
SSUCv3H4sIAAAAAAAAE22NOw7DMAiG78LsobOvEmUgDk0sIVsCPFSW716oMnb7+F9MOFBrgTyBzmpdKjLkV4LKPNQErfbmwkpQ0OjyAGmk8aJWPk7uPBPbjAxkgAQ6joCV/mi7V7rdJLEj1M6gN7KSG0JMqPFj271iaON3zbW+/Ph+vKwAAAA=

W końcu mam suche naczynia po wyjęciu ze zmywarki! Wystarczył prosty trik! ?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także