PoradyLajfhakiTen produkt z kosmetyczki usuwa stary silikon lepiej niż specjalistyczne środki!

Ten produkt z kosmetyczki usuwa stary silikon lepiej niż specjalistyczne środki!

Czym usunąć stary silikon? Fot. Gettyimages
Czym usunąć stary silikon? Fot. Gettyimages

18.03.2023 19:00

Jeśli zmagasz się z pleśnią w łazience, to nie pominiesz konieczności wymiany uszczelnienia. Czarne plamki na silikonie są nie do wyeliminowania. Przyda ci się domowy sposób na to, jak usunąć stary silikon, aby bez przeszkód móc zamontować świeży.

Choć mało kto ma odwagę przyznać się do tego publicznie, to jednak naprawdę w wielu domach pojawia się kłopot pleśni w łazience. Te czarne plamki nie są powodem do wstydu - przecież niewiele trzeba, aby się pojawiły. Czasem zapleśnienie obejmuje również silikon (np. w kabinie prysznicowej lub przy wannie). Tam przybiera swoją najtrudniejszą i najbardziej uporczywą postać. Jeśli w porę go nie opanujesz, sprytnie przejdzie do innych pomieszczeń. A musisz wiedzieć, że chowa się nie tylko w kątach i szczelinach – może nawet „rozkwitnąć” na całej ścianie!

dirty grouts in the bathroom and moldy tiles. master cleans dirt with a tool.
dirty grouts in the bathroom and moldy tiles. master cleans dirt with a tool.

Łatwy sposób na usunięcie starego silikonu

Jeśli wilgoć rozwinęła się u ciebie w łazience tak bardzo, że zniszczyła uszczelnienie - pora wymienić je na nowe. Najpopularniejszą techniką jest użycie skrobaka ze sklepu budowlanego lub zwykłego nożyka, czy szpachelki. To jednak dość ryzykowna metoda - trzeba bardzo uważać, aby niechcący nie uszkodzić czyszczonej powierzchni.

Jest lepsze rozwiązanie, choć jeszcze niezbyt popularne - a szkoda. Mowa tutaj o… acetonie! Usuwa silikon tak samo skutecznie, jak starą hybrydę z paznokci. Nałóż go na uszczelnienie, odczekaj kilka minut, po czym oddłub stare tworzywo. Nie zapominaj jednak, że to bardzo silny specyfik, który może podrażnić skórę - zanim przystąpisz do usuwania silikonu tą techniką, zabezpiecz dłonie rękawiczkami ochronnymi.

a moldy silicone joint in the bathroom
a moldy silicone joint in the bathroom

Jak usunąć stary silikon domowym sposobem?

Nie masz w domu ani acetonu, ani skrobaka? Wykorzystaj coś, co na pewno masz w swojej kuchni – ocet. Jest tak wszechstronny, że z powodzeniem przyda się również do usuwania silikonu. Należy posłużyć się nim w taki sam sposób, jak acetonem.

O tym nie zapomnij! Zanim nałożysz nową warstwę silikonu, dokładnie usuń resztki starego - przyda się do tego szorstka strona gąbki do naczyń. Dopiero tak przygotowaną powierzchnię możesz pokryć nowym uszczelnieniem. Jeśli nie chcesz dopuścić do tego, aby i na nim pojawiła się pleśń, sprawdź stan wentylacji w łazience. A może przyczyna leży gdzieś indziej i winowajcą jest jedynie przysłonięta czymś kratka wentylacyjna?

Pocięła szmatkę i nasączyła ją w tym płynie, a uciążliwy problem pod prysznicem zniknął w kilka chwil!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także